Trigeminal Nevralji (ani yüz ağrısı) nedir? Nasıl tedavi edilir?


Trigeminal Nevralji Elektirik çarpması şeklinde gelen ağrılardır. Trigeminal nevralji (ani yüz ağrıları) yüzde elektrik çarpması şeklinde olan ağrıdır. Nadir gözükmesine rağmen oldukça rahatsız edici yaşamın kalitesini düşüren bir hastalıktır.

Türkiye’de yılda 2 bin yeni hasta Trigeminal nevraljiye yakalanmaktadır. Trigeminal nevralji bin yıldan bu yana farklı hekimler tarafından tanımlanmıştır.

Trigeminal Nevralji Nasıl Belirler Gösterir?

Genellikle saniyeler süren yüzde elektrik çarpması şeklinde ağrılardır, sıklıkla çene, yanak ve alında gözükmektedir. Üst damak, alt damağa doğru yayılan ağrılar göze doğru vurmaktadır. Yemek yerken su içerken, makyaj yaparken ağrı tetiklenebilir, ağrı saniyeler sürmektedir, şimşek çakar gibi, bıçak saplar gibi ağrı olarak kendisini göstermektedir. Ağrının en önemli özelliği geçici ve aniden gelmesidir.

Trigeminal Nevralji Kimlerde Görülür?

Travma sonucu ortaya çıkabilir. Diş hastalıkları sonucu ortaya çıkabilir. Beyin sapı bölgesinde olan hastalıkların sonucu ortaya çıkabilir. Beyin sapı bölgesinde oluşan timörler, beyin sapı içerisinde olan yollarda çıkan sebepler sonucunda ortaya çıkabilir. Trigeminal nevralji kadınlarda daha sık görülmektedir.

Beyin sapından çıkan damarların baskı altında kaldığı durumlarda meydana çıkabilir. MS hastalığı sonucu meydana çıkmaktadır.

Trigeminal Nevralji Tedavi Yöntemleri

İlaç ile tedavisi vardır. Epilepside kullanılan ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Erken dönemde ilaç başlanır başlanmaz hastanın ağrıları geçmektedir. Ancak zaman içerisinde ilaca rağmen ağrılar tekrar gözükmektedir, ilaç ile tedavi edilirken ağrılar devam ederse alternatif olarak cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Cerrahi yöntemde baskı altında olan damar ve sinirin arasındaki baskı ortadan kaldırıldığında ağrı geçmektedir.

İlaç yöntemi ya da cerrahi yöntem uygulandıktan sonra ağrı geçmez ise ışınlama yöntemi ile tedavi edilmektedir. Bu yöntem herkese uygulanmaktadır. Özel bir cihaza girip kafa tası açılmadan uygulanabilir bir yöntemdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.