Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalı


Tüp bebek tedavisinde beslenme nasıl olmalı sorusunun cevabını sizler içina araştırdık. Hastanın mutlak surette tedavi sürecine kendini psikolojik olarak hazırlaması gerekir. Gebeler yiyeceklerden birçok mineral ve vitaminleri alsalar da kalsiyum ve demir hariçten ilaç olarak da verilmelidir. Anne adayları vücutlarına lüzumlu olan gıdaları alırlarsa kan yolu ile birlikte bebeğe taşımakta olan gıdaların detaylılığı de buna bağlı olarak artış gösterecektir. Toparlanma zamanını siz de kendi adınıza kısaltmak istiyorsanız yine bahsettiğimiz öğelere itina ederek düzenli aralarla tüp bebek tedavisinde beslenmeyi edinebilirsiniz. Başarı oranını çoğaltmak için ise anne olarak dengeli ve düzenli beslenmeye itina göstermek gerekmekte.Protein civarını normal değer aralıklarına dönmesiyle beraber sıklıkla vücut kendiliğinden hormon civarını lüzumlu olan aralığa getirecektir. Vücutta yer alan besin değerlerini normal civara getirebilirseniz kilonuz da kendiliğinden optimum civarlara inecektir. Tedaviden öncesinde ya da sonra fark etmeksizin günde hemen hemen olarak 2 ile birlikte 3 litre arasında su tüketmeye dikkat gösterin. Sürekli olarak ne dek mühim olduğunu vurguladığımız hormonların tam anlamıyla vazifesini yerine getirebilmesi için en az oranında suya ihtiyaç yer almaktadır. Günde 1 havucu salatada; bezelye ve brokoliyi de zeytinyağlı sebze olarak kullanmalısınız.

Tüp bebek deneyimi olan çiftlerle bahsetmek ve merak ettiğiniz detayları bir tüp bebek eksperine danışmak, tüp bebek tedavisinde beslenmeye dikkat etmek ve psikolojik olarak daha başarılı hissetmenizi sağlar. Yemeklerde yağ olarak zeytinyağı tüketimi önerilmektedir. Zeytinyağı aynı zamanda sofrada çiğ olarak günde 2 kaşık olarak tüketilmelidir. Bilimsel olarak yapılmış bir açıklama yahut inceleme neticesinde belirlenmiş sınırlaması bulunmamaktadır. Alkol ve sigaradan da net olarak uzak durulması gerekir. Tıbbi mecburiyet dışında cinsiyet tayini hem kanunen hemde etik olarak yasaktır. Akabinde gövde sağlığı için epeyce mühim olan alttaki vitaminleri tablet olarak değil de natural yöntemlerle almaya çalışmalıdırlar.

C vitamini bedende depolanan bir vitamin olmadığı için günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bir sene süresince korunmaksızın cinsel birliktelikte yer alan çiftlerin çocuk sahibi olama pürüzleri kısırlık olarak adlandırılır. Yumurtaların arttırılması için sarfedilen ilaçlar hemen hemen olarak 1 hafta 10 gün süresince kullanılmaktadır. Stres gerçekten tüp bebek tedavisini olumsuz olarak etkileyen mühim bir husustur. Yumurtalıklarda bulunan kistlerde tüp bebekte başarı şansını olumsuz olarak etkilemektedir.

Tüp bebek tedavisinde itina edilmesi gereken unsurlar; Tüp bebek uygulamaları hemen hemen olarak 1 ay dek süren ve tedaviyi üstlenen tabip ve hastanın son derece itina etmesi gereken bir müddet zarfıdır. Hastaya rastgele bir ilaç uygulamadan kendi kendisine ilerleyen yumurtayı olgunlaşma adımında alabilmek ve mikroenjeksiyon tekniğini kullanarak döllenmenin oluşmasını sağlamak tüp bebek tedavisi olarak tariflenir. Tüp bebek tedavisinden sonra hamilelik belirtilerini fark etmek için ilk olarak embriyo transferinden sonra gerçekleştirilen kanda hamilelik testinin pozitif olarak sonuçlanması gerekir.

Hamilelik belirtileri için gerçekleştirilen araştırmalar aşağı yukarı olarak 2 hafta dek devem eder. Transferden sonra meydana gelen hamilelik belirtileri kadın hastanın yumurta rezervine bağlı olarak gelişir. Tüp bebek uygulamaları sırasında tüp bebek tedavisinde beslenme konularına dikkat edilmeli ve her türlü nedene bağlı olarak uygulandığından ötürü başarı oranını etkileyen her türlü faktör vardır. Yeni bir tedaviye başlamanız için biraz ara vermek isteyen çiftlerin ilk olarak hekimleri ile birlikte görüşmeleri ve verilebilecek araya birlikte karar vermelerinde yarar yer almaktadır. Tahmini olarak % 15 vs bir oranla düşük gözlenmektedir. Yumurtalık kapasitesi yaşa bağlı olarak zamanı gelince kendiliğinde azalmaktadır.

Sigortası olmayan hastalar için genel olarak pahalı ilaçlardır. Gebelik testi değeriniz belli bir civara ulaştığında ultrasonografik olarak gebelik kesesinin denetim edilmesi gerekir. C vitamini sahibi olan meyve ve sebzelerin günlük olarak tüketmesi mühimdir. Artmış sıcaklık sperm niteliğini olumsuz olarak etkilemektedir ve sperm hareketini azaltmaktadır. Mikroçip metoduyla kalıtsal olarak dayanıklı olan spermleri seçmiş olduk. Günümüzde tüp bebek tedavisinde beslenme açısından dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde bayanın yaşına ve embriyoların kalitesine göre taşıma işlemi edilecek embriyo adedi bir veyahut iki tane olarak tespit edilir. Gebelik testinin negatif olarak teşhis edilmesi halinde ise luteal faz desteği kesilir. İşlem yumurta sayısına bağlı olarak hemen hemen 15 20 dakika devam eder. Sperm ve yumurta kendilerine ait yerlere konulduktan sonra mikroskop altında şekil olarak normal görüntülü ve varsa hareketli sperm seçilerek mikroenjeksiyon pipeti ile birlikte kuyruğun orta seksiyonuna bastırılarak hareketsizleştirilir.

İlerlemiş kadın yaşı ve buna bağlı artmış kromozom anomalileri gerekçesi ile birlikte erkek kısırlığı tedavisinde başarı halen kadına ait faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Geçirilmiş cerrahi veyahut elektrokoter uygulamalarına bağlı olarak rahim ağzında daralma veyahut yer değiştirme oluşmuş olacaktır. Embriyoları çevreleyen zar belli bir bölgesinden inceltilir veyahut tam anlamıyla açılır. Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv meydana getirmek maksadı ile birlikte yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. Altta yatan bir hastalığın sendromu olarak meydana çıkabileceğinden ötürü ödem önemsenmesi gereken bir semptomdur. İlaç yan tesiri olarak meydana çıkan ödemlerde ilaç farklılığı yahut doz ayarlaması sıkça yeterlidir.

Tüp bebek tedavisinde hiçbir kalori kısıtlaması yok lakin tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftlerin günlük yiyeceklerinin de protein artırımı yüzde 25 in mutlaka üzerinde olmalı. Tüp bebek tedavisinin natural yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler için iri bir umut olduğu ortada. Tüp bebek tedavisi esnasında çiftlerin her bir tanesi sigaradan tamamıyla uzaklaşmalıdır. Elde edilen neticelere göre birtakım çiftler direkt tüp bebek tedavisine alınır birtakım çiftlere de diğer üreme tedavileri (aşılama) en uygun görülür. Erken gerçekleştirilen hamilelik testleri de doğru sonuç vermediği için çiftlerde strese neden olabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi gören çiftlerin tedavi süresince hekimin vermiş olduğu talimatlara harfiyen uyması gerekir. Tüp bebek uygulamaları bugünümüzde çocuğu olmayan çiftlere uygulanan ve yüksek başarı yerine getiren bir tedavi şeklidir ve gerçekten denemeye değer bir tedavidir. Sonrasında gebelik testi yapılana dek çiftler serbesttir. Birtakım olumsuz durumlardan dolayı çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları çocuk sahibi olma yöntemlerinden birisi tüp bebektir. Mikroenjeksiyon işlemi için çiftlerde birtakım hazırlıkların yapılması gereklidir. Yumurtalık işlevleri normal ya da sınırda sorunlu yer alan 40 yaş üstü kadınlarda tüp bebek işlemleri düşük başarı oranları çiftlere bildirilerek yapılmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde beslenmeye dikkat etmek hem başarı şansını artırır hatta gebeliğin sorunsuz geçmesinde yardımcı olur. Kadında ise üreme organlarının yapısı ve yumurtalıkların tedaviye vereceği cevabın araştırılması için yardımcı testler gerçekleştirilir. Normal gebeliklerde olduğu vs yardımcı üreme teknikleri ile birlikte elde ettikleri gebeliklerde de düşük riski mevcuttur.

EMBRİYO TRANSFERİ
Tüp bebek tedavisinde hamilelik belirtileri embriyo transferinden hemen hemen 2 hafta sonra meydana çıkmaktadır. Hamilelik belirtileri anne adayında kanama vs problemlerden olumsuz etkilenmemesi için anne adayının embriyo transferinden sonra sağlığına daha özen etmeli ve ağır aktivitelerden kaçınmalıdır. Tüp bebek tedavisinde hamilelik belirtileri embriyo transferinden sonra uygulanan kan testi ile birlikte kendini gösteriyor.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden daha sonraki hamilelik testinden sonra tedaviyi üstlenen tabip belirtileri kesinleştirmek için bebeğin kalp atışlarının olup olmadığını denetim eder. Embriyo transferinden sonrada aynı 2 hafta öncesinde adet başlangıcı olmuş vs hesaplanarak hamilelik hesabı uygulanır. Embriyo transferinden öncesinde itina ettiğimiz tüp bebek tedavisinde beslenme önerilerine embriyo aktarımı akabinde da aynen devam etmemiz gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisinde beslenme dengeli ve düzenli olduğunda sadece hamilelik için değil yaşamımızın her bölümünde bedenimizin sıhhatli olması için son derece iri ehemmiyet taşıyor. Alkol ve sigaranın sperm yapısını bozması nedeniyle sadece anne adayları değil baba adayları için de yasak olduğu unutulmamalı. Eşiniz sadece yumurta toplama günü sperm örneği vermek için gelebilir. Tedavi süresince sadece doktorunuzun önerdiği ilaçlar alınmalıdır.

Tamamı diyetisyen ve stajyer diyetisyenlerden meydana gelen uzman yazar kadromuz ile birlikte sizlere hizmet vermekteyiz. Tüp bebek tedavisinde düşük riski normal yöntemlerle meydana gelen hamileliğe oranla daha yüksektir. Tüp bebek tedavisinden sonra meydana gelen hamilelik belirtileri ağrı ve kanama şeklinde kendini belli etmiş ise araştırmaları yapan tabip anne adayına istirahat etmesi yönünde talimat verebilir. Menopoz yaşın ilerlemesi meydana gelen natural bir dönemdir ve yumurtalık kapasitesinin azalması ile birlikte ilgili bir haldir.

Bebeğin zeka gelişimi üzerinde olumlu tesiri olan omega 3 ve omega 6 yağ asitlerine sahiptir. Örneğin spor yapmanın epeyce olumsuz yada olumlu katkıları bulunmaktadır diye bir itimat edilir bilgi de yoktur. Sürekli yatmanın hamileliğe olumlu bir katkısı yoktur. Embriyo aktarımı akabinde gebelik elde edilmesinden doğuma dek olan süreçte de tüp bebek tedavisinde beslenme eve bebek götürebilme şansını olumlu etkileyecektir. Yüksek çözünürlüğü olan ultrason tüketimi da aktarım işleminin daha başarılı görülmesini sağlayarak başarıyı olumlu etkilemektedir.

Protein düzeyinin eksik olup olmadığını kavramak için öncelikle kan testi yaptırmanız gerekmekte. Yumurtlama olmadığı için progesteron hormonuda üretilemekte ve adet kanaması olamamaktadır. Muayene sırasında hamileliğe engel rahim ağzındaki enfeksiyonlar rastgele bir yaranın olup olmadığına bakıyoruz. Tüp bebek tedavisi uzun yıllardan beri yapılmakta ve mevsimsel bir farklılık olmadığı gözlenmektedir.

Klasik tüp bebek veyahut mikroenjeksiyon işleminden aşağı yukarı 16 18 saat sonra döllenme olup olmadığı mikroskop altında denetim edilir. Tüp bebek metodu ile birlikte döllenmenin olmadığı hallerde mikroenjeksiyon işlemine geçilmektedir. Erkekte değerlendirme yapılıyorken 3 4 hafta ara ile birlikte en az 2 kez meni örneği alınır ve mikroenjeksiyon işlemi için aday olup olmadığı araştırılır.

Hamilelik ve tedavi sürecinde olduğunuz için protein eksikliğine tamamlama işlemleri esnasında şüphesiz natural metodları tercih etmeniz gerekmekte. Uzun uzun yıllardan beri gerçekleştirilen incelemeler neticesinde eksperler anne adayının nakil evvel ve peşinden tüp bebek tedavisinde beslenme alışkanlıklarının nakil başarısı üzerinde bir hayli tesirli olduğunu teşhis etmişler ve buna göre anne adaylarının tedavi öncesinden başlayarak karbonhidratları kesip protein çoğunluklu tüp bebek tedavisinde beslenmelerini bizzat istemişlerdir. Tüplerin açık olduğunu kavramanın tek yolu HSG diye tanımladığımız rahim filmidir.

MİKROENJEKSİYON
Vücut harici bir ortamda oluşması sağlanan döllenme İn Vitro Fertilizasyon tekniği (kendiliğinden) ile birlikte yahut yumurta içine spermin enjekte edilmesi (mikroenjeksiyon) ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Denüdasyon işleminden aşağı yukarı 30 60 dakika sonra olgunluğunu tamamlamış yumurtalara mikroenjeksiyon işlemi yapılır. IMSI işleminde sarfedilen yüksek büyütmeli objektifler ve hususi optik sistemler aracılığı ile birlikte mikroenjeksiyon için hazırlanan spermleri 8050 kata dek büyütmek ve spermin başı içindeki sorunlu yapıları ayırt ederek seçim gerçekleştirmek olası olmaktadır.

Giriş yağtığınızdan itibaren çerez tüketimini kabul etmiş sayılacaksınız. Alkol tüketimi da sigara tüketimi dek zararlıdır. İlaçların fazla dozlarda tüketimi ile birlikte yumurta adedi artırılmaktadır. Spermatid tüketimi ile birlikte elde ettikleri neticeler şu anda etkin değildir. Sitemize ulaşarak çerez tüketimini kabul etmiş sayılıyorsunuz.

Tekrarlayan düşük ya da tüp bebek başarısızlığı yaşam sürdüren kadınların stres problemi yaşayıp yaşamadığı da denetim edilmelidir. Kilo kontrolü ile birlikte beraber transferden evvel tedavi görenler sigara ve alkol bağımlılıkları bırakılmalıdır. Tüp bebek tedavisi süresince hekim kontrolü altında olmak gerekir. Transferden sonra kasık ağrısı vs bazı ağrılara etki altında kalan anne adaylarının hekimleri ile birlikte iletişime geçmesi ve hekim kontrolüne girmesi mühim bir etkendir.

Transfer işleminden 12 gün sonra gebelik testi yapılarak hamileliğin oluşması kontrole edilir. Gebelik testine dek geçtiğimiz süre içerisinde her şey hekimin kontrolü ve önerileri tarafında gerçekleşmelidir. Doktor kontrolünde yürütülen tüp bebek sürecinde hazırlanan tüp bebek tedavisinde beslenme programına harfiyen uymak son derece mühimdir. Tüp bebek tedavisinde ise yumurtalıkların uyarılmasının (bu uyarılma işlemine “kontrollü ovarian hiperstimülasyon KOH” adı verilmektedir) hedefi ise daha çok sayıda yetişkin yumurta hücresi elde etmektir. Uyarı tedavisi başladıktan sonra hasta belirli aralıklarla kontrole çağırılır.

İLAÇLAR

Süt demir emilimini azalttığı için demir ilaçlarını sütle almamak gerekir. Mevcut pürüz giderilmeli hamile iken kullanılacak ilaçların cenini etkilemesinden ötürü çeşitli önlemler alınmalıdır. Kadının sıhhatli tüp bebek tedavisinde beslenme kurallarına özen etmesi ve hekimi önermişse vitamin ilaçlarını alınması gerekir. Farklı bir rahatsızlıktan ötürü da sarfedilen ilaçlarınız bulunmakta ise hekiminize bilgi vermelisiniz. Östrojen kusuru olan erken menopoz bulguları olan hastalarda rahim içi zarının desteklenmesi için Estrofem vs östrojen içerikli ilaçların da kullanılması gerekebilir.

Tüp bebek tedavisinde beslenme listesi lüzumlu gördüğünüz takdirde expert hekim tarafından anne adayına verilebilir. Embriyo iletim işleminden 1 saat daha önceden itibaren idrara sıkışmanız gereklidir. Evinizde de kalıcı yatak istirahati lüzumlu değildir. Embriyonun iyi bir biçimde gelişmesi için lüzumlu olan protein yönünden varlıklı olan co culture sıvıları yeni umut kaynağıdır.

Baba adayından sperm örnekleri alınarak güvenilir laboratuar da spermin sıhhatli bir biçimde embriyo işleminin yapılarak anne adayına en güzel biçimde aktarım edilerek anne adayının hamile kalması beklenir. Yumurta toplama işlemine başlamadan öncesinde anne adayına birtakım hormon içerikli ilaçlar verilir. Anne adayına yumurta miktarını çoğaltan hormon ilaçları verilir. Anne adayına embriyo devir edildikten sonra birkaç gün uzun yoldan kaçınılmalıdır. Tüp bebek işleminde anne adayına uygulanan ilaçlar gerekçesi ile birlikte yumurtalıklarda kolay kistler gelişebilir.

Potasyumdan varlıklı bir meyve olan muz ödem de atar. C vitamini açısından varlıklı gıdalar tüketmek bedenin direncini artıracaktır. Türk mutfağında gerçekte folik asitten varlıklı her türlü besin bulunmakta.

Çalışmalarla desteklenen birtakım terapilerin yanı sıra; bedenin genel sağlığını ve üreme sistemini desteklemek ve özellikle de tüp bebek tedavisinde beslenme hususunda doğru seçimler gerçekleştirmek da epeyce mühimdir. Kan yolu ile birlikte yapılmakta olan testler vasıtası ile siz de kendi vücudunuzun gereksinimi dek besin maddesi temin edebilirsiniz. Bahsedecek olduğumuz unsurları göz önünde bulundurarak uygularsanız kısa süre içinde vücudunuzda eksik olan protein civarını tamamlayabilirsiniz. Tedavi sürecinde iğnelere bedenin verdiği eksik cevap hastanın yumurta rezervi ve kalitesindeki düşüklüğün göstergesi olacaktır.

Tedavi sürecinin olumsuz sonuçlanacağı endişesi bir kıyıya bırakılmalı ve tekrar denenebileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Tedavi metodu tekrar gözden geçirildikten sonra hastaya en elverişli bir tedavi planı ile birlikte tekrardan tüp bebek denenebilir. Tedavi sürecinin olumsuz sonuçlanacağı endişesi bir kıyıya bırakılmalı ve tekrar denenebileceği unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

Gebelik testi neticesi pozitif olan hastaların iki gün sonra tekrardan testi tekrar etmeleri istenir. Taze tüp bebek uygulamasında gebe kalınamaz ise yumurtalıkları tekrar uyarmadan birtakım kolay ilaçlar kullanarak tekrar gebelik talihi kurulabilir. Örneğin anne daha evvel down sendromlu bir bebek doğurmuş ise yaşına bağımlı olmadan tekrar aynı bozuk bebek doğurma mümkünlülüğü artar.

TEDAVİ

Uygulanan tedavinin iyi bir profesyonel tarafından uygulanması son derece mühimdir. Tüp bebek tedavisi esnasında alkol kullanılması tedavinin başarısız olma nedenlerinden bir tanesi olabilmektedir. Yumurta toplama işlemi yapılması gereken zamandan öncesinde uygulanır ise yumurtalar şu anda olgunlaşmayacağı için tedavinin başarı oranı düşük olabilir. Tedavide en son derece karşılaşılan da tedavinin başarısız olmasıdır. Ateşli hastalıklar erkeklerin sperm niteliğini ve süratini düşürür ve tedavinin başarı oranını etkiler.

TAVSİYELER

Kendinize en ideal olan tüp bebek tedavisinde beslenme aplikasyonunu teşhis etmek ve yeteri dek besin alabilmek için doktorlardan öneri temin edebilirsiniz. Toplumda uygulanmakta olan en hatalı durumlardan biri de tabip tavsiyesi olmaksızın ilaç kullanmanın faydasının olabileceğine inanmaktır. Günde bir Fincan çay haricinde diğer hazır içeceklerin tüketilmemesi öneri edilir. Tedavi evveli ve tedavi aşamalarında hekim tavsiyelerine. Doktorun reçete ile birlikte vermiş olduğu ve evde kullanılması gereken ilaçlar titizlikle hekimin öneri ettiği biçimde kullanılmalıdır.

TEDAVİ SONRASI

Tedavi görürken yahut tedavi akabinde içki şişesine yönelmek cazip görünebilir. Tüp bebek tedavisi evveli ve ardından uygulayacağınız en elverişli kiloya ulaşmaya yönelik size hususi bir tüp bebek tedavisinde beslenme uygulaması tedavinizi de desteklersiniz ve etkin neticeler alma şansınız artar. Protein çoğunluklu beslenen anne adaylarının hem gebelik devresi hatta doğumu çok pratik olmakta ve anne adayının doğum sonrası iyileşme süreci de daha süratli olmaktadır. Transfer sonrası hastanın haline göre 3 günlük iş göremez raporu tabip kararı ile birlikte uzatılabilmektedir. Embriyo aktarımı ve ardından gebelik testi neticesine dek cinsel beraberlik önermemekteyiz. İşlem akabinde evde de istirahat etmenizi öneriyoruz.

Embriyo aktarımı sonrası devamlı yatak istirahatı başarı şansını arttırmaz. Döllenme sonrası yumurtalar iki üç gün laboratuvarda bekletildikten sonra taşıma edilirler. Tedaviye başlamadan öncesinde olduğu vs tedavi akabinde da yukarıda bahsi geçtiğimiz sıhhatli tüp bebek tedavisinde beslenme kuralları takip edilmelidir. Hastalarda işlem sonrası az miktarda ağrı ve kanama gözlenebilir. İlaç tedavisi sonrası çapları 18 22 mm arasında olan toplanan yumurtaların u 80’i hücresel gelişimlerini tamamlayarak (metafaz II aşaması) döllenmeye uygun hale gelirler.

tüp bebek tedavisinde beslenme vasıtası ile bedende var olan hormonların civarı ayarlanmaktadır. Günümüzde ilerleyen teknolojinin sağlamış olduğu imkanlar ile birlikte geliştirilmiş olan yöntemler vasıtası ile çocuk sahibi olamayan her türlü ikili hayallerine kavuşabilmektedir. İleri teknolojiler ve ilerleyen teknikler vasıtası ile epeyce hasta arkadaşı bir tedavi şekline dönmüştür.

Tüp bebek tedavisinin asıl başarısını; eve canlı bebek götürme oranları belirlemektedir. Çiftlerin kısırlık sebepleri değişik olduğu için başarı oranları da değişiktir. İkili test ve ilk 3 ay ultrason taraması şu an için en yüksek teşhis civarlarına sahip olmakla birlikte anomali riski hiçbir zaman sıfır düzeyine indirilememektedir.

KISIRLIK
Bayanlarda 35 yaş kuşağından sonra yumurta sayısında ve kalitesinde azalma olması kısırlık sebeplerindendir. Yumrtalıklarda buluan kistlerde kısırlık sebepleri arasında yer alabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde kısırlık tedavisi için son senelerde son derece müracat edilen bir yöntemdir. Erkek bireyler için kısırlık tedavisi geniş yelpaze göstermekteyken bayanın yaşı kısırlık tedavisinde epeyce mühimdir.

İLAÇLARI

Enjeksiyon programı ile birlikte hormonların uyarılması için hormon ilaçları verilmektedir. Tüp bebek uygulamalarında yumurtalarda gelişim sağlamak hedefi ile birlikte anne olmak isteyen hastaya hormon ilaçları uygukanır.

Tüp bebek tedavisinde başarı şansını yüksek tutmak için tüketilen ekstra yiyecekler hiçbir fayda sağlamaz. Yan tesir göstermeyen nerdeyse hiçbir ilaç tedavisi şu anki değildir.

HASTALAR

O amaçla embriyo dondurma hastalar için son derece faydalı bir uygulamadır. Mikroenjeksiyon ile birlikte erkek hastalar hayallerine başarı ile birlikte kavuşabilmektedir. Yumurta gelişimi sağlanamayan hasta kümeleri ya ileri yaş hastalar veyahut yumurtalık kapasitesi azalmış olan hastalardır. İkinci usulün üstünlüğü sperm adedi az olan ve spermiogram neticesi kötü olan hastalarda üstünlük sağlamasıdır.

Gün en sıhhatli ilerleyen embriyolar seçilerek anne rahmine aktarım edilir. Adet düzeni normal seyreden her kadında ayda yalnız bir tek yumurta gelişirken tedavide hastaya uygulanan ilaçlar ile birlikte ayda ilerleyen yumurta adedi artırılmaktadır.

Tedavinin en başında başarıyı artırabilmek için boya göre vücut ağırlığının yani vücut kitle indeksinin 20 25 arasında olması hedeflenmelidir. Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen ve itina edilmesi gereken bir diğer konuda merkez seçimidir. Dr Uğur Değer tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran 8 tüp bebek tedavisinde tüp bebek tedavisinde beslenme önerisi hususunda ayrıntılı bilgilir aktardı. Tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran etkenlerden bir tanesi de en doğru kiloda olmaktır. Günümüzde erkek kısırlığında ICSI ile birlikte böylesine umutlu bir tedavi imkanı sağlanmasına karşın başarıyı belirleyen en mühim faktörler bayanın yaşı ve elde ettikleri yumurtaların kalitesidir.

Elde edilen yumurtalar laboratuara alınarak döllenme işlemi gerçekleştirilir. ICSI yani diğer adıyla mikroenjekssiyon yönteminde ise yine vücut dışında labarotuvar ortamında tek bir tane sperm hücresi alınarak mikroskopik yollarla yumurta hücresinin içerisine verilir. Yumurta toplama işlemi tamamlandığında hasta dinlenme odasına alınarak bir müddet istirahat etmesi sağlanır ve aynı gün taburcu edilir. Transfer için en münasip adıma gelindiğinde embriyolardan kaliteli olanları alınarak bayanın rahmi içine aktarma işlemi edilir. Kuyruk kısmından yakalanan sperm pipet içine alınarak yumurtanın içerisinde olduğu damlaya gidilir.

ADAYLAR

Tedavi evvel ve tedavi esnasında anne ve baba adaylarının sıhhatli bir kiloda olması tavsite edilir. Tüp bebek plan edilen anne adayları içerisinde hal aynıdır. Günlük 3 fincandan fazla çay yahut kahve tüketilmesi anne adaylarına tavsiye edilmez. C vitamini baba adaylarında sperm üretimi için de etkilidir. Kanallarında tıkanıklık olan anne adaylarına laparoskopi yöntemiyle kanalların açılması ameliyatı gerçekleşebileceği vb doğrudan tüp bebek tedavisi de uygulanabilir. Akşam Raporunda”Prof Dr Canan Karatay’dan Anne ve Baba adayları için Karatay önerileri.

Tüketilen yiyecekler özellikle sıcak olduğunda plastikle etkileşime geçebilir. Sistemi meydana getiren sinyal giriş üniteleri ve sinyal çeviriciler arasında özellikle kablolu etkileşim seçilmiştir.

YÖNTEM

Günümüzde sperm hücreleri IMSI veyahut diğer yollarla daha teferruatlı ve daha ayrıntılı araştırılmaktadır. Tüp bebek tedavisi daha önceki senelerde yalnızca tüpleri hasarlı yahut tıkanmış olan bayanlara uygulan bir yöntemdi. Yapay rahim yöntemi; rahim zarından alınan hücrelerin embriyonun tutunması ve aynı vakitte gelişimini sağlayabilmesi için hususi olan birtakım maddelerin salgılandığı iddia edilir. Yumurtası yeterli olmayan kadınlar için en en münasip ve mucize bir yöntemdir. Tüp bebek ile birlikte hamile kalma yönteminde düşük riski yüksek değildir. Dolayısı ile birlikte stresi azaltmaya yönelik uygulayacağınız her yöntem tüp bebek başarınızı arttıracaktır. Mikroçip yöntemi Türkiye’de artık yeni yeni uygulanmaya başladı.

Sperm elde edilmesi için en en uygun yöntem mastürbasyondur. Klasik tüp bebek yönteminde spermlerle yumurtalar bir araya bırakılırlar. IUI ( aşılama) yöntemine göre daha yüksek bir başarı ihtimaline sahip olsa da daima gebelik olanağı sağlamayabilir. Dış gebelik ameliyatları daha son derece laporoskopi metodu ( kapalı yöntem) ile birlikte uygulanır. Şiddetli erkek kısırlığına meydan veren hallerde tüp bebek metodu de dahil olmak üzere popüler diğer tedavi metodları ile birlikte döllenme olmamakta ya da son derece düşük oranda gerçekleşmektedir.

Sperm ve yumurtanın büsbütün normal olduğu hallerde bile tüp bebek metodu ile birlikte döllenme olmayabilir. Assisted Hatching (AHA) işleminde üç yöntem kullanılmaktadır. PCR metodu alınan her bir hücredeki DNA materyalinin etkin bir biçimde çoğaltılması esasına dayanır. Altta yatan hastalığa göre tedavi metodu değişiklik göstermektedir.

YUMURTALAR

Yumurta toplama işlemi günü erkekten alınan sperm örneği ile birlikte toplanan yumurtaların dölleme işlemi gerçekleştirilir. Yumurtalıklarda kaç yumurta bulunmakta ve bulunmakta olan yumurtaların kalitesinin değerlendirmesi de bizim için mühimdir.

Yemeklerinizi tuz yerine taze otlar ve baharatlar ile birlikte lezzetlendirin. Kızartmalar yerine ızgara yahut fırında az yağlı pişirilmiş yemekleri tercih etmelisiniz. Günlük tükettiğimiz sebzeleri çiğ yemek yerine şüphesiz haşlayarak yemelisiniz bunun dışında yağda kızartılmış besinler yerine yine haşlanmış besinler yemeye dikkat göstermelisiniz. Fazla miktarda yağdan kaçınılmalıdır bunun yanısıra kırmızı et yerine tavuk ve balık seçilmelidir. Hamburger ve patates kızartması yerine Akdeniz türü beslenmek burada üstünlük gerçekleştiriyor.

Tüp bebek tedavisinde beslenme doktorlar tarafından verilen diyetler tarafından zahmetsiz bir bir hale getirilmeye uğraş verilmiştir. Maliyeti yüksek ve psikolojik yönden da yıpranmamak adına tüp bebebk tedavisi boyunca hekiminiz tarafından verilen her öneriye uyulmalıdır. Anne adayının kilo sorunu varsa tedavi evvel diyet ve egzersizlerle verilen kilolar tedaviyi arttıran mühim hususlardan birisidir. Vajinaya spekulum adı verilen jinekolojik muayene aleti yapılır.

ULTRASON

Adet devresi ortasına ideal vakitte ultrason ile birlikte rahim duvarının değerlendirilmesi için düzenleme Varsa eski rahim filmi HSG (rahim filminin) incelenmesi Erkek etkeninin değerlendirilmesi hedefli randevu gününüzden en az 2 azami 5 günlük cinsel perhiz ile birlikte başvurmalısınız. Embriyo aktarımı esnasında ultrasonografi ile birlikte rahimin görüntülenmesinde ve yine işlemin uygulanmasında idrar kesenizin dolu olması bize basitlik karşılamaktadır. Gün yumurtalıkları ve rahim yapısını incelemek için ultrasonografi ile birlikte muayene uygulanır. Yumurta toplama işlemi anestezi vemultrasonografi yardımı ile birlikte uygulanır.

Yumurtaların gelişimi aralıklı ultrason ve kan östrojen düzeyi bakılarak takip edilir. Gebelik testini pozitif sonuçlanmasından aşağı yukarı 10 15 gün sonra ultrasonda gebelik kesesi görünmeye başlamaktadır. Yüksek riskli gebelik ise üç dört haftada bir yapılacak ultrason ile birlikte bebeğin büyümesi izlenir ve mümkün yapı anormallikleri saptanmaya çalışılır. Örneğin ultrason ile birlikte anormalllikleri ortaya çıkarma oranı ultrasonu yapan bireyin tecrübesi ve bilgi birikimiyle ve cihazın teknik olanakları ile birlikte yakından temaslı.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Başarılı bir biçimde tüp bebek tedavisinin sonlandırmak için de bedende var olan hormonların yeterli civarda olduğundan emin olmak gerekmekte. Tüp bebek tedavisinin ilk aşması yumurtalıkların ilaç verilerek uyarılması dönemidir. Embriyo seçim kriterlerinin yetersizliği sebebiyle tüp bebek tedavisinin yapılmaya başlandığı ilk senelerde oldukça sayıda embriyo aktarım ediliyordu.

Tüp bebek tedavisine karar veren bayanlara yaşamlarındaki protein sayısını tedaviye başlamadan hemen hemen 3 ay öncesinden artırmaları tavsite edilir. İlaçlar ara sıra ne dek yüksek dozajda verilirse verilsin tüp bebek tedavisine cevap vermeyen hasta kümeleri da bulunuyor. Tüp bebek tedavisine başlanılmadan evvel hastanın anemnezi dinlenilmeli ve sahip olduğu olan üremeyi etkileyecek rahatsızlığı ve kullandığı ilaç varsa ona göre tedbirler alınmalıdır.

Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca expert doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir. Ülkemizde tüp bebek tedavilerinde yasalara göre embriyo aktarım adedi sınırlandırılmıştır. Düşük riski ve erken doğum riski varlığında istirahat ve ilaç tedavileri ile birlikte son derece etkin neticeler alınabilmektedir.

Düşük oranda döllenme ve gebelik elde edilebilmektedir. Blastosist aktarımı ile birlikte daha yüksek oranda gebelik elde etmek amaçlandığı vb düşük sayıda ve en güzel nitelikte seçilmiş olan 1 yahut 2 embriyonun aktarımı ile birlikte çoğul gebeliklerin sebep olabileceği tehlikeler azaltılmaktadır.

Anne adayından toplanan yumurtalar ve baba adayından elde ettikleri spermler en uygun bir ortamda bir araya getirilerek döllenmenin oluşması sağlanır. FSH hormonu düşük kalırken LH hormonu yükselmekte ve buda yumurtalıklarda her türlü küçük follikül meydana gelmesine neden olmaktadır. Ödemli bölgeye birkaç saniye basılı tutulduktan sonra gode denilen çukurun oluşması ödemin habercisidir.

Doktorun tüp bebek tedavisinde beslenme hakkında önerileri mutlak surette öneme alınmalıdır. Tüp bebek tedavi sürecinden öncesinde kullanmanız gereken ilaçlar hakkında yine hekiminizden bilgi almanız gerekiyor. Hamile kalma şansını azaltan kahvenin kullanımı hakkında tüp bebekte tutunma sürecinde kaçınmak gerekebilir. Mümkünse anne ve baba adayı tedavi hakkında blinçlendirilmeli ve tedaviye hazırlanmalıdır. Çay ve kahve kullanımı hakkında dikkatli olmak da gerekir.

Spermler yapı açısından incelenerek en güzel olanları seçilir. Ultrasonda üç çizgi (trilaminar) görüntüsü zenginliği kaliteli bir rahim içi zarı (endometrium) elde edildiğini gösteriyor.

İğneden 36 saat sonra yumurta toplama işlemine başlanır. Yumurta toplama işlemine başlamanız için yeterince olgunluğa ulaşmış yumurta elde edebilmek için yumurtanın daha daha önceden çatlamaması gerekir. Yumurta ve sperm hazır hale gelmesi tamamlandıktan sonra döllenme işlemine geçilir.

GIDALAR

Satın aldığınız besinlerin etiketlerini okuduğunuzdan emin olun ve olasıysa soya bulunanları almayın. Balık ve tavuk haftada 2 3 kez tüketilmesi gereken besinler arasında. Katkı maddeleri besinlerden mutlaka uzak durmanız gerekmektedir. Hastaların tükettikleri besinler ve bölgesel faktörler de ön plana çıkıyor. Gebelik döneminde değil sıhhatli hayat için daima glisemik indeksi yüksek besinler tercih etmeyelim. İşlem bittikten sonra bir müddet sulu besinlerle beslenmeniz sağlanıp aşağı yukarı iki saat sonra hastanemizden ayrılmanıza izin verilecektir.

EMBRİYO

Sağlıklı bir embriyoyu ise sıhhatli bir sperm ve sıhhatli bir yumurta oluşturur. Embriyoloji laboratuarında nakil evveli embriyonun tomurcuklanmasını pratikleştirmek hedefiyle embriyoyu çevreleyen zarın inceltilmesi yahut açılması (assisted hatching) işlemi yapılmaktadır.

Zeytinyağı her öğün salatayla birlikte alması gereken Akdeniz usulü diyetin en mühim parçasıdır. Tedavi devam ettiği prosese cinsel birliktelikten kaçınılmalıdır. Baba adayından sperm alınacağı günden 3 gün evvel cinsel birlikteliğe ara verilmelidir. At nalı böbrek çocuklarla birlikte doğan bir doğum kusurudur.

Anneden bebeğe geçtiğimiz yani süreğen kayba uğrayan bir elementtir ve karşılanması gerekir. Anne ve babadaki kalıtsal problemlerin bazıları bebeğe de geçebilmektedir.

Geriye kalan ve büyüklüğü 15 mm altında olan yumurtalar tedavi tamamlandıktan sonra kist şeklinde görülebilmektedir. Geçmişte lokal anestezi ile birlikte de uygulanmışken bugünümüzde anında hemen bütün merkezlerde genel anestezi altında uygulanması tercih edilmektedir. Mikroenjeksiyon ICSI işleminde her bir yumurta içine hazırlanmış spermler mikroskop altında enjekte edilmektedir.

GEBELİK

Gebelik planlayan bütün kadınların sıhhatli bir gebelik geçirmelerinde hem gebelik evvel hatta gebelik esnasında iyi bir tüp bebek tedavisinde beslenme uygulaması uygulamaları mühimdir. Transfer edilen embriyo adedi da gebelik şansını belirleyen bir etkendir. Dondurulan embriyolar çözündükten sonra % 70 80 canlı kalmakta ve % 50 70 oranında gebelikle neticelenmektedir. Durum bunun gibi olsa da bayan ne dek genç ise gebelik talihi o dek yüksektir. Olmuyorsa tüp bebek tedavisi ile birlikte gebelik elde edilebilir.

Sağlıklı bir gebelik için sıhhatli bir embriyo olması gerekir. Gün aşırı gebelik testi değerinde hemen hemen 2 kat dek bir artış olması beklenir. Döllenmiş yumurta rahim içinden ayrı bir yerde yerleşirse buna dış gebelik adı verilir. Benzer şekilde rahim içi zarının 6 mm’den ince ya da 14 mm’den kalın olması durumunda da gebelik şansı azalmaktadır.

Normalde BHCG denilen gebelik testinin ortalama 2 kat yükselmesi gerekir 48 saatte bir. Tüp bebekte çoğu zaman dış gebelik sendromu gelişen vakitlerde kendini belli eder. Dış gebelikten ötürü gerçekleşen ameliyatlarda tüplerin alması gebelik şansını azaltan bir faktör değildir. Çoğul gebelik oranı azalır Geride kalan her embriyo dondurmak için en doğru olmayabilir. Merkezimizde embriyo dondurma teknikleri ile birlikte elde ettikleri sıhhatli gebelik oranı % 38 ile birlikte 40 oranındadır.

TEDAVİ

Tüp bebek tedavi sürecinde haftada 2 3 kez yürüyüşe çıkılabilir. Tüp bebek tedavisi görürken stres çok yaygındır. Tanı ve tedavi için hekiminize ve diyetisyeninize danışmanız gerekmektedir. Kilosu fazla olan kadınlarda tüp bebek tedavi başarısı olumsuz etkilenebileceğinden tedaviye başlamadan öncesinde en doğru diyet ve egzersizle kilo vermeleri tedavi başarısına katkıda bulunacaktır. Tüp bebek tedavisinde yaşanan başarısızlıklar çok defa 3 değişik takımda incelenmektedir. Tüp bebek tedavisi de duyarlı bir tedavi olduğu için lazım olan önemin verilmesi gerekmekte. Bunlardan en muhimi tedavi görmekte olan bayanın yaşıdır. Tüp bebek tedavisinde beslenme nasıl olmalı sorusu da hiç kuşkusuz cevaplanması gerekenler arasında yer almakta.

Tüp bebek tedavisinde beslenme alışkanlığı iri rol alır. Yumurta hücrelerinin yalnızca bir alanı tüp bebek tedavisinde tüketilir. Örneğin bir hormonal arıza varsa zahmetsiz bir ilaç tedavisi ile birlikte sıkıntı ortadan kalkabilir. Nedenin saptanmasıyla pratik tedavi şekilleriyle de anne-baba olmak olası olacaktır. Çiftlerin tedavi için bir diyet uygulamasına lüzum yoktur. Zamanından sonra toplanan yumurtalarda da yumurta çatlama işlemi gerçekleşeceğinden ötürü yine tedavi olumsuz sonlanacaktır. Tüp bebek tedavisinde hamile kalma talihi sıhhatli doğumlara oranla daha yüksektir.

Tüp bebek tedavisinde biyokimyasal hamilelik oluşma olsılığı çok yüksektir. Tedaviye başlamadan öncesinde oluşmuş kist zenginliği söz hususu ise tedaviye başlanmamalıdır. Anne adayının yaşı şu anda genç ise ve yumurtalık kapasitesi sıhhatli ise beklenilen süre tedavi için negatif neticelere yol açmaz. Tüp bebek tedavisi için kişilerin nikahının olması koşulu aranmaktadır. Sayfadaki bilgilerden ilham alınarak tedavi hedefli uygulamalar yapmanız tavsiye edilmez. Başından sonuna dek tüm tedavi hemen hemen bir ay sürmektedir.

Yumurta baskılama tedavisi daha daha önceden başlar ve çoğunlukla (uzun protokol yapılacaksa) adet başlamadan bir hafta öncesinde başlar. Tüp bebek tedavisindeki en mühim basamak embriyo gelişiminin sağlanmasıdır. Tüp bebek tedavi sürecinde haftada 2 3 kez yürüyüşe çıkılabilir” dedi. Tüp bebek tedavisi sürecinde bol sıvı alabilmek gerekir. İlacın randevuya göre erken yapılması veya yumurta toplama (OPU) işleminin plan edilen saatten geç uygulanması hallerinde tedavi ile birlikte geliştirilen yumurtalar karın içine çatlayarak kullanılamaz bir hale gelebilirler. Tanı ve tedaviye yönelik bütün işlemlerinizi hekiminize danışmadan uygulamayınız. Yumurtalık kanallarının kusuru tüp bebek tedavisi için engel değildir. Tedavide mühim olan ödeme neden olan hastalığın tedavisidir.

YUMURTALIK

İnsülin yükselmeye başladığı zaman karaciğerde cinsel temas hormon bağlayıcı globülün sentezi azalır ve yumurtalıklardan androjen(erkeklik hormonu) artmaya başlar. Yaş geliştikçe yumurtalık rezervinde çok azalma görülür. Zaman zaman yumurtalıkların haline göre kanda östrojen araştırmasına lüzum duyulabilir.

Su kullanımının yükselmesi ile birlikte beraber aynı vakitte vücuttaki hormon dengesi de zaman içinde düzelmeye başlayacaktır. Yeterince su içmek bütün organlara giden kan akımını artırır ve vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasını basitleştirir.

Araştırmacılar ağır kahve içilmesi ile birlikte düşükler arasında bir temas bulsa da net neticeler için incelemeler devam ediyor. Tedavi öncesindeki en son üç gün cinsel temasa girilmemesi spermin birikmesi bakımından oldukça mühimdir. İki gün arayla gerçekleştirilen testlerin neticeleri arasındaki temas değerlendirilerek gebeliğin sıhhatli devam edip etmediği değerlendirilir.

Sağlıklı gelişimini tamamlamak için mikro çevresindeki maddeleri kullanır. Hamilelik sürecinde bebek direk etkilendiği için anne yediklerine özen ederek bebeğin gelişimine tesir edecek gıdalar yemelidir. Döllenme sağlandıktan sonra embriyo gelişimi takip edilerek en doğru olan günde devir işlemi işlemi yapılır.

Hastanın haline göre embriyo aktarımı yapılmakta ve azami 3 embriyo aktarmasına izin verilmektedir. Sayfada paylaşılan bilgilerden ötürü uygulama yaparak olumsuz neticelerle karşılaşmanız halinde sayfa kurucusu yahut yayında emeği geçenler mesul tutulamaz.

Doz oranı hekimin önerdiği dozun üstüne çıkmamalıdır. Tüp bebek tedavisinde beslenme ve doktorunuzun önerileri tarafında davranmanız yeterli olabilir. Gebelik oluştuktan sonra hekiminiz bir müddet yolculuğu yasaklayabilir.

YUMURTA

Embriyonun niteliğini belirleyecek en mühim faktörler ise yumurtanın ve spermin kalitesidir. Özel ince bir iğne yardımı ile birlikte yumurta toplama işlemi uygulanmaktadır. Kişideki gelişmekte olan yumurta rezervi hususunda bilgi verir. Yumurta hücrelerini sahibi olan follikül çapı yeterli büyüklüğe ulaştığında yumurta çatlatma iğnesi verilerek 2 gün sonra yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Merkezimizde işlemin konforu bakımından anestezi ile birlikte uyutularak yumurta toplama işlemi uygulanmaktadır.

Toplanan yumurtalar embriyolog tarafından laboratuvar koşullarında sperm hücresiyle birleştirilir. Tedavinin hedefi ise yumurta istenilen olgunluğa ulaştığında yumurtlamaya meydan veren LH hormonunun düzeyi artarak yumurtanın tam manası ile birlikte olgunlaşması ve çatlamasını sağlamaktır. Embriyoyu oluşturacak olan sperm ve yumurtanın ilerleme ve olgunlaşma süreci aşağı yukarı 90 gündür. Gelişen yumurtalar daha sonra sedasyon ile birlikte toplandıktan sonra döllenmekte ve büyümeleri takip edilmektedir.

Sonrasında yumurta ile birlikte spermin birleşmesi için embriyo aşısı yaparak embriyo durumuna getirdik. Çatlatma iğnelerinin uygulama saati ise tüp bebek laboratuarında yumurta toplama (OPU) işlemi randevusuna göre planlanmalıdır. Toplanan yumurtalar spesifik bir sıvı içerisinde ameliyathanenin derhal yan odasında yer alan laboratuardaki embriyologlara teslim edilir. Özel bir mikroskopla incelenen besleyici sıvının içerisinde yer alan yumurtalar “inkübatör” denilen aygıta kaldırılır. Özel tutma pipeti ile birlikte sabitlenen yumurtanın içine hareketsizleştirilen sperm enjekte edilir(konulur). Embriyolardaki kromozomal sayı anomalilerinin iri fazlalığı yumurta hücrelerinin oluşumu esnasında gerçekleşmektedir.

ÇATLATMA

Yumurtalarda istenilen olgunluğa ulaştıktan sonra çatlatma iğnesi yapılır. Laboratuarın OPU için hazır olduğu zamandan 36 saat öncesinde çatlatma iğnesi yapılmalıdır.

Şişman olan bir bayanın tüp bebek uygulamasında başarısız olma olsılığı artar. Karında yağlanma ise tüp bebek uygulamasının başarılı olmasını düşürür. Tüp bebek uygulamasına başladığımızda belli bir aşamadan sonra değişik uygulamalar yaptık. Aşırı zayıf yahut kilolu olmak üreme niteliğini düşüreceği için en münasip kiloya gelmek için diyet yahut tüp bebek tedavisinde beslenme programları programı gerekir.

Sebze ve meyve tüketiminden öncesinde iyice yıkanarak temizlik yapılmalıdır. Çay ve kahve tüketiminden uzak durulması gerekmektedir.

SONUÇLAR

Unutmayın ki oluşacak olumsuz sonuçların nedenlerinden bir tanesi de strestir. Testi tahammülsüzlüğünü davranarak erken yaptırmak baş karıştırıcı neticelere sebep olabileceği için önerilmemektedir. Gen düzenlemeleri istenmeyen neticelere sebep olabilmektedir.

Hamileliğin başlarında bebeğin doku ve organları buluşacağı için protein düzeyinin yeterli olması iri ihtimam taşıyor. Hormon civarını test etmek için ise hastanelerde uygulanmakta olan hormon testlerinden geçerek teferruatlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Meyve suyu veya çay su ihtiyacını karşılamamaktadır. Vücudun gereksinimi olan sıvının kahve çay vs sıvı içeceklerden karşılandığı düşünülmemelidir.

Yeterli protein alırsanız kanma taşınmakta olan besin maddeleri bebeğin doku ve organların gelişmesi için yeterli olabilir. Yumurta ilerleme sürecinde oldukça enerjiye ve takviyelere gereksinim duyar. Sürekli Embriyo İzleme Sistemi ile birlikte kısa zaman dilimlerinde (20 dakika) gelişmekte olan embriyoya ait görüntüler alınmaktadır.

Hamileler zati son derecek sıhhatli yemek zorundalar. İşlem son derece kısa vakitte tamamlanır ve oldukça ağrısız bir prosedürdür.

BEBEKLER

Dünyaya gelen bebek de diğer bebeklerden farksızdır. Dünyaya gelen bebek de diğer bebeklerden farksızdır” diye konuştu. Ultrason ile birlikte anormallik taşıyan bebeklerin iri fazlalığı saptanabilir. Anne sütü ile birlikte beslenen bebekler normalde sulu dışkılama gerçekleştirdikleri için ishal tanısını koyabilmek biraz zor olmaktadır.

Örneğin anne adayının kilosu tüp bebek başarılı olmasını direk etkilemelidir. Merkez seçimi tüp bebek başarısı ile birlikte orantılı bir etkendir.

Normalde embriyolar 3 gün değerlendirilir ve peşinden rahme devir edilir. Sık sık kazaların yaşandığı sahip olduğu yolda yürütülen çalışmaların akabinde sürücülerin korkulu rüyası sonlanacak.

EMBRİYO

HLA G Yöntemi; bulundukları ortamlara embriyolar HLG A proteini salgılamaktadırlar. Çoğul hamilelikler embriyo aktarımı ile birlikte ilgilidir. Tüp bebek tedavisinde beslenme iyi bir embriyonun tutunmasını da etkiliyor. Transfer vakti için en yaygın tercih edilen devre 4 8 hücreli embriyo aşamasıdır. Merkezimizde nakil işlemi işlemi yapılmadan evvel aileler ile birlikte görüşülerek bilgilendirme yapılmakta ve çoğul gebeliğin oluşturacağı tehlikeler anlatılarak olası olduğunca iyi ve az sayıda embriyonun aktarımının yapılması önerilmektedir. Belirlenen en münasip embriyolar anne adayının rahim içine devir işlemi edilir.

Anne adayında kısırlığa yol verebilecek birdenbire fazla faktör olduğu için kadına daha çok test uygulanmaktadır. Yumurtalıkların uyarılması ve folikül takibi kliniğimizde uygulanmaktadır.

PFAPA hastalığı tekrarlayan ateş yakınmasıyla gelen 5 yaş altı çocuklarda sık rast gelinen nedenlerden bir tanesidir. Başarısızlıklar birtakım nedenlerden ötürü ortaya gelmektedir.

Çayı açık ve olasıysa limonlu içmek; kahveyi kafeinsiz veyahut sütle beraber bir veyahut maksimum iki fincan olmak üzere tüketebilirsiniz. Tedaviye başlama planı evveli olasıysa son üç ay içinde sigara ve alkol kullanılmamalıdır.

MUAYENE

Hasta ameliyathaneye alındıktan sonra jinekolojik muayene pozisyonunda yatar ve üzeri steril örtülerle örtülür. Embriyo aktarımı yapıldığı esnada hasta jinekolojik muayene pozisyonunda yatırılır.

Toplumumuz için B 12 ve demir kusuru de dikkatli olunması gereken problemler. Ciddi ve uzun süreli protein kusuru de kanda protein eksikliğine bağlı ödeme yol açabilir.

Kullanılan kateter tarzı ve aktarma işlemi yapma tekniği de başarıda tesirli diğer unsurlardır. Mesanenin dolu olması taşıma işlemi işlemini kolaylaştırmaktadır. Rahimin öne doğru bir eğimi varsa rahim ve rahim ağzı arasındaki açıyı azaltmakta ve böylelikle rahimi düzleştirerek taşıma kateterinin geçişini kolaylaştırmaktadır.

Transfer işlemi gerçekleştirdikten sonra hasta 1 saat dek merkezde dinlendikten sonra evine gönderilir. Vajina hijyenikliği gerçekleştirdikten sonra vajinaya lokal anestezi yapılır.

Kişinin doğum gerçekleştireceği yaş ve doğum gerçekleştireceği ortam epeyce mühimdir. Duş alırken bile suyun son derece sıcak olmaması mühimdir.

Günümüzde son derece yaygınlaşarak anında hemen her iri kentte spesifik merkezler kurulmuştur. Hazır meyve suları ve kola vs asitli içeceklerden olası epeyce uzak durulmalıdır.

Gerilimin gebeliği olumsuz etkileyip etkilemediği epeyce tartışılan bir haldir. Anne rahmi içerinde yer alan miyomlar ve polipler hamile kalmayı olumsuz yönde etkilemektedir.

Kişinin kilosuna bağlı değişmekle beraber günde en az 8 10 bardak su içilmelidir. Günde en az 8 ila 10 bardak su içmeye çalışmalısınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.