Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi Neye Göre Yapılır ?


Tüp bebek tedavi sürecinin son aşaması sağlıklı ve kaliteli embriyoların seçilmesidir. Böylelikle tedavinin tamamlanmasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sağlıklı embriyonun seçilmesidir. Amaç gebe kalmak değil bebeği doğurup alıp eve götürme olduğuna göre düşme ihtimalini de göz ardı etmeden embriyo seçimi yapılmaktadır:

  • 38 yaş ve yukarısındaki çiftlerde tüp bebek tedavileri uygulandığı zaman, geçmişte düşük hikayesi de var ise genetik araştırma ile tüp bebek tedavisinin uygun bir seçenek olduğu düşünülmelidir.
  • Rutin uygulamalarda embriyonun tipine yani görüntüsüne bakarak seçim yapılmaktadır. Kaç hücresi var? hücreler güzel ve birbirine benzer görünüm arz ediyor mu? embriyonun içerisinde fazla kalıntılar var mı? diye bakılmaktadır.
  • Embriyonun dış ortama saldığı maddelerin yani metabolizma ürünlerinin değerlendirme esasına dayanmaktadır.
  • Embriyoları dakika dakika izleyerek bir video sistemine alıp kaydedip her aşamasının gözden geçilirelerek daha sağlıklı karar verme esasına dayanmaktadır.

Bir ya ad iki embriyo transferi yapılmaktadır. Bunun kuralı ise 35 yaşından daha genç olan çiftlerde illk iki denemede sadece birer embriyo verilmektedir, bunun sebebi ise ikiz gebelikler ile karşılaşmayı engellemektir. Ama 35 yaşından daha büyük kadınlarda ikişer embriyo transferi yapılmaktadır. 35 yaşından ileri olmasına rağmen her kadına iki embriyo diye bir kural yoktur. Çiftler ile değerlendirilen bir şeydir. Daha önce çocuğu olan ama ikinci çocuk isteyen, ikiz gebelik düşünmeyen kadın, tek embriyo transferi uygun olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.