Türbülans Nedir? Nasıl Meydana Gelir?


Zaman içinde bir yerden bir yere kısa sürede gitmek büyük bir lütuf halini almıştır. İnsanların hayat içinde olan telaşları arttıkça bunlara yönelik olarak hızlı ulaşım araçları geliştirilmiştir. Hızlı ulaşım araçlarından bazıları saymak gerekirse uçak hızlı tren en bilinen örnekleri arasındadır. Son zamanlarda hava yolu ulaşımı özellikle yoğun olarak çalışan yurtdışıyla anlaşmalar yapan insanlar için büyük bir önem taşımaya başlamıştır bu doğal olarak başka ülkelere hava yolu ile ulaşan insanların sayısının da artmasına neden olmuştur. Birçok insan bu seferler sırasında Türbülans yaşamaktadır.

Bazen hava alanında beklerken türbülans kelimesini duyarız bu nedenle rötar yapan uçaklar olduğunu işitiriz. Bazen de yolculuklar sırasında birebir deneyimleyebiliriz. Türbülans genel olarak uzun mesafe uçlarında yaşanan bir durumdur. Bilim dünyası bu konu üzerine birçok araştırma yapmış ve incelemeler sonucunda bu kavramın oldukça sık olarak kullanıldığı gözlemlenmiştir.

Türbülans nedir? Nasıl Meydana Gelir? Türbülans kelime anlamı olarak ele alındığı zaman çalkalanma anlamına gelmektedir. Bilim bu çalkantı için akış rejiminde olan çalkantı tanımını uygun bulmuştur. Bilimsel olarak açıklaması ise sıvı ya da gaz fark etmeksizin maddenin hareket eğilimi içinde olduğu anda yaşadığı düzensizliktir.

Bunun yansıra farklı durumlarda; beklenen bir şiddetin farklı bir şekilde ve beklenmeyen bir yönden aralıklı bir düzen içinde, rüzgarla beraber şiddetli bir etki ile hava akımı halinde uçağı sallamasıdır.

Türbülans
Türbülans

Farklı tanımlarımda olan türbülans akış rejimi olarak. Ele alındığı zaman akışkanlar mekaniği yeninde içine girmektedir. Türbülansın oluşum sürecinde birçok olay etki edebilir. Türbülansa etki eden olaylar içinde hız basınç yükseklik konveksiyon moment Son derece etkili bir olsun halindedir. Türbülans olayının hepsi tehlikeli değildir ancak bazı hallerde çok fazla şiddetli olduğu için uçakla ilgili sorunlar yaşanabilir.

Bu durumlarda uçak genel olarak başka bir havaalanına iner ve rotayı belli bir süre en yakın mesafede bulunan havaalanına göre değiştirebilir. Ancak uçakla ilgili herhangi bir sorun varsa bu sorunlar giderildikten sonra uçuşlar aynı şekilde devam etmektedir. Bu durum türbülansın oluşturduğu durumlara örnek olarak gösterebilmektedir.

Teknoloji uçakların türbülanslara karşı daha dayanıklı olabilmesi için birçok yöntem aramaktadır. Fakat buna engel olabilecek bir yöntem henüz keşfedilmemiştir. Teknoloji türbülans için bir yöntem bulamadığından uçakların çok daha dayanıklı ve çeşitli etkenlere karşı daha donanımlı olması için sorunsuz bir şekilde uçması için güçlü uçaklar tasarlamaktadır. Dünyanın birçok yerinde her gün birçok sefer düzenlenmektedir. Son yıllarda sayısız insanın havada türbülansı yaşadığı hatta bu nedenle uçak korkusu edindiği bilinmektedir.

Ancak türbülansa girdiği için düşen uçak sayısı oldukça azdır. Hatta tarihte bir ya da iki olarak gösterilmektedir. Eğer uçağın elektronik aksamı ile ilgili herhangi bir problem yoksa hiçbir zaman türbülans nedeniyle bir uçağın düşmesi söz konusu değildir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.