Türkan Saylan Kimdir?


Türkan Saylan Kimdir?

Türkan Saylan Kimdir? 1935 yılının Aralık ayının 13’ünde dünyaya gelen Türkan Saylan, Kandilli Kız Lisesi mezuniyetinden sonra, hayali olan İstanbul Tıp Fakültesi’ne girdi. Mezun olmasının ardından Deri ve Zührevi hastalıklar konusunda uzman doktor olarak meslek hayatına devam etti. Fransa ve İngiltere ülkelerinde birçok çalışmaya imza atan Saylan, 1977 yılından sonra mesleğinde profesörlük unvanı ile ilerledi. 70’li yıllarda başladığı cüzzam araştırmaları ile Cüzzamla Savaş Derneğini kurdu. Uzun yıllar Dünya Sağlık Örgütü’nün cüzzamla ilgili danışmanlığını yaparak başarılarına bir yenisini ekledi. Ayrıca bu yıllarda ILU’nun kurucusu olarak, başkanın yardımcısı olma görevine devam etti. 2 tane oğlu ve 2 tane torunu olan saylan, çok uzun yıllar meme kanseri ile mücadele verdi.

Başarının Simgesi Türkan Saylan

Türkan Saylan

Sayısız başarılara imza atmış bir kadın olan Prof. Dr. Türkan Saylan, aldığı ödüller sayesinde başı önde, gururla yolunda yürüdü. 1996’da Atatürk İlke ve Devrimleri, 1990’da yılın kadını, 1991’de Melvin Jones, 1996’da Atatürkçü Düşünceye Hizmet gibi sayısız ödüle layık görülen tıp doktoru Saylan, aynı zamanda akademisyenlik, yazarlık gibi unvanları da gururla taşıdı. Aynı zamanda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin Genel Başkanlığı’nı yapmış eğitimci bir kadındır. Varlığı ile her dönemde gençlere ışık olacak Türkan Saylan sözleri, onun yolunda ilerlemek isteyenlere rehber niteliğindedir. ‘Her eğitimli kadının bu Cumhuriyet’e borcu vardır’ sözü de yaşamına dair derin izler taşımaktadır.

Kaybettiğimiz Çok Önemli Bir Değer

Atatürk’e olan sevgisi ve onun yolunda attığı adımlarla bilenen Türkan Saylan’ın hayatı bir ders niteliği taşıdığından, onun ardından gelen nesiller tarafından da bilinmeli ve örnek alınmalıdır. Gelişmeye açık her gencin bilmesi gereken Türkan Saylan gerçekleri, başarı ve zorlukların nasıl bir arada bulunduğunun en güzel kanıtıdır. Her zaman iyiliği ve doğruluğu öğütleyen bilim insanı, aydın kişiliği ile sayısız başarının ardındaki isimdir.

Çok kıymetli bir eğitimci ve doktor olan Türkan Saylan’ın ölümü, Türkan Saylan neden öldü sorularına da sebep olmuştur. 2009 yılının Mayıs ayında yıllardır savaştığı kansere yenik düşen ve hayatını kaybeden bu değerli isim bıraktığı eserler ve ödüllerle daima yaşatılması gereken bir değerdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.