Türkiye’nin En Ünlü 10 Köpek Irkı


Türkiye’nin en ünlü ve güçlü köpek ırkları.

10 – Tarsus Çatalburun

Tarsus Çatalburun, av köpeği olarak kullanılmaktadır. Mersin’in Tarsus ilçesinde ve çevresinde daha sık görülürler. Ortadan ikiye bölünmüş burunları sayesinde iki burunları varmış gibi daha iyi koku alırlar. Bulundukları evi koruma içgüdüleri çok kuvvetlidir. Duyarlı kişiler tarafından dernekler kurulup bu ırk koruma altına alınmıştır.

 

9 – Dikkulak

Dikkulak veya çivi kulak adlı bu köpek Kars, Erzurum, Ağrı, Ardahan bölgelerinde bulunurlar. Ufak yapıları yüzünden savunma yapamasalarda havlayarak tehlikeyi savuştururlar.

 

8 – Anadolu Çoban Köpeği

Anadolu Çoban Köpeği dünyaca ünlü tanınmış bir türdür. Kangal ve akbaş ile aynı ırk olup olmadıkları tartışmalıdır. Heybetli ve güçlüdürler ve genelde çoban köpeği olarak kullanılırlar. Büyük ve korkutucu görünseler de ev hayatına uygundurlar.

 

7 – Aksaray Malaklısı

İri bir köpek türü olan Aksaray Malaklısı, adını Aksaray bölgesinde dudağa malak denmesinden alımştır. Sarkık dudaklı, kalın ayaklı, büyük kafalı heybetli bir hayvandır. Yoğun salya akıtması sebebiyle evde beslenmez. Daha çok büyük bahçelerde beslenmeye uygundur.

 

6 – Trabzon Zerdeva

Karadeniz bölgesine özgü olan Trabzon Zerdeva’sı çok iyi bir av köpeğidir. Küçük olarak görünsede çok yeteneklidir ve domuz avında kullanılmaktadır. Soyları tükenme tehlikesinde olan bu ırk, meraklıları tarafından korunmaya çalışılmakta.

 

5 – Zağar

Anadolu’ya Oğuz Türkleri tarafından getirildiği düşünülen Zağar, mükemmel bir izci köpeğidir. Kökeni Orta Asya’ya dayanmaktır. Manisa ve Batı Toroslar bölgesinde sıkça görülmektedir. Burnu o kadar hassastır ki, bir canlının saatler önceki bulunduğu yerdeki kokusunu alır. Ayrıca bu köpeğin Osmanlı’da keşif köpeği olarak kullanıldığı bilinir.

 

4 – Kars Çoban Köpeği

Güçlü çene yapısına ve güçlü pençelere sahip olan çoban köpeği ırkı, zekaları ve koruma içgüdüleri ile tanınmaktadır. Aile dışındaki eve gelen yabancı kişilere karşı şüpheci ve saldırgandırlar. Kars, Iğdur, Ardahan, Artvin bölgelerinde görülürler.

 

3 – Akbaş

Anadolu’ya özgü olan bir ırk olan Akbaşlar cesur, zeki ve bağlılıkları ile bilinirler. Yerli bir ırk olan Akbaşlar çoban köpeği olarak eğitilirler. Sakin bir mizaca sahip olan bu köpekler olası bir tehlike sırasında çok vahşi olurlar ve düşmanlara karşı acımasızlar. Kurt, tilki ve çakal ile başa çıkabildikleri görülmüştür. Yaşam süreleri yaklalık 15 yıldır.

 

2 – Anadolu Sultan Tazısı

Anadolu Sultan Tazısı, Türkiye’de yoğun olarak Eskişehir ve Aksaray’da görülmektedir. Türkiye’de 280 tane bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman ava bu köpekler ile çıktığı için bu adı almıştır. Hızlı koşmaya müsait bir vücut yapısına sahiptir ve bakımları oldukça zahmetlidir. Meraklıları bu ırkın soyunu devam ettirmeye çalışmaktadır.

 

1 – Sivas Kangal

köpek
Sivas Kangal köpeği ve Karabaş adı ile bilinen bu ırka Türkiye’nin en güçlü köpekleridir diyebiliriz. Adını Sivas’ın Kangal ilçesinden almıştır. Çoban ve bekçi köpeği olarak yetiştirilirler. Sahiplerine karşı aşırı sadakat ve kuvvetli koruma içgüdüleri vardır. Yıllar önce gördükleri sahiplerini tanır ve bağlılıklarını devam ettirirler. Çok iyi bir dövüşçü olan kangallar, sürüyü tehlikeye sokan yabani hayvanlara karşı çok acımasızdırlar.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.