Uçağın İcadı ve tarihi


Günümüzde en önemli kavramlardan birisi olan ulaşım, gelişen teknolojiyle birlikte oldukça kolaylaşmıştır. Hiç şüphesiz bu kolaylaşmaya neden olan baş aktörlerden birisi de, hava yolu taşımacılığıdır. Uçaklar, mesafeleri kısaltarak zamandan tasarruf etmek için en önemli araçların başında gelmektedir. Bu denli bir öneme sahip uçakların, ilk motorlu serüveni 1900’lü yıllarda başlamıştır. Bu dönemde, bisikletçilikle uğraşan Wright kardeşler, ilk motorlu uçağı yapmayı başarmıştır. Wright kardeşleri uçakla ilgilendiren şey ise, okudukları bir kitaptır. Bu kardeşler, Ohio Dayton’da bulunan bir kütüphanede okudukları kitaptan oldukça etkilenmiştir. Bu kitapta, motoru olmayan bir uçağa benzeyen bir uçurtma sayesinde insanların uçabilecekleri yazmaktaydı. Bu kitap, kardeşlerin uçak icadının temellerini atmıştır.

Wilbur ve de Orville Wright kardeşler, okudukları kitaptaki bilgilerden yola çıkarak, uçurtmaya benzer uçak sayesinde insanların uçabilecekleri fikrine kapılmışlar ve bu doğrultuda hemen çalışmalarına başlamışlardır. Bu kardeşlerin bir bisiklet dükkanı bulunmaktaydı.  Kardeşler, bu dükkana bir tünel açmakla çalışmalarına başlamışlardır. Bu tüneli açmalarında ise, oldukça önemli bir amaç bulunmaktaydı. Kardeşler tünel açarak, iki ucu açık olan tünelin uçlar arasında meydana gelen rüzgarın, tasarlamış oldukları kanata etkilerini gözlemleme amacı bulunmaktaydı. Kardeşler, bisiklet tamirciliği işini bırakıp, bütün günlerini uçak yapmak için harcamaya başlamışlardır. Bu çalışmaların sonucunda Wright kardeşler, oldukça büyük bir uçurtma yapmayı başarmışlardır. Ancak bu uçurtmada motorun eksiğini hissetmişler ve de 17 Aralık 1903 yılında yapmış oldukları bu uçurtmaya motor takmışlardır. Böylece, günümüzün en önemli ulaşım araçlarının başında gelen günümüz modern uçaklarının ilk temeli atılmıştır.

Uçurtmaya motor takılmasının ardından, sıra artık uçuş denemelerine gelmiştir. Wright kardeşler denemeler için uçağı Kuzey Carolina’ya götürerek burada denemelere başlamıştır. Kardeşler, uçağı ilk kimin uçurması gerektiği konusunda anlaşamayarak aralarında kura çekerek, bu soruna çözüm bulmuşlardır. Kurayı ise, Orville Wright kazanmıştır. Deneme bölgesinde, Wright kardeşlerin haricinde ayrıca 4 kişi daha bulunmaktaydı. Bu kişilerin görevi ise, deneme için Orville Wright’a yardımda bulunmaktı. O gün havanın oldukça soğuk olması nedeniyle, bu 4 kişi ısınmak için sürekli hareket halinde kalırken, Orville Wright uçağa fazladan bir yük bindirmemek için üzerine palto dahi almamıştır. Çünkü uçağın ağır olmamasını istemiyordu. İlk uçuş denemesi, saat 10:05’te gerçekleştirilmiştir. Bu saatte, uçak 12 saniye havada kalmayı başarmıştır. Bu süre zarfında ise, bulunduğu noktadan 37 metre kadar ileri gitmeyi başarmıştır.

Tarihte motorlu ilk uçak olan Wright kardeşlerin icat etmiş olduğu bu uçak, iki adet pervaneye sahipti. Orville Wright ile birlikte ağırlığı ise 335 kg. geliyordu. İlk denemede sadece 12 saniye havada kalmayı başarabilen uçak, günün son denemesinde ise 59 saniye havada kalmayı başarmıştır. Bu süre zarfında ise uçağı gittiği mesafe, 280 metre olmuştur. Wright kardeşler, daha sonra uçaklarını geliştirmeyi başarmışlardır. Geliştirilen uçakla birlikte, 1904 yılında uçak havada dönüşler yapmayı başarmıştır. Kardeşler, uçağı kalktığı noktaya geri indirmeyi başarmışlardır. Modern uçağın 1900’lü yılların başlarında başlayan öyküsü, günümüzde de oldukça teknolojik ilerlemelerle devam etmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.