Umre Nedir? Nasıl Yapılır?


Umre nedir?

UmreHac zamanını kapsayan 5 günün haricinde senenin her günü yapılabilen bir ibadettir. Bu ibadet türü ihram ile yapılmaktadır. Umre, insanın hayatında bir kez gitmesi adına Şafii ve Hanbeli’lerde farz, Maliki ve Hanefi’lerde ise sünnettir. Bunun dışında Umre’deyken tavaf edilir, sa’y yapılır; saçlar ve sakallar isteğe göre kestirilip isteğe göre kazıtılır.  Bu kestirme ve kazıtma konusunda net bir olgu oluşturulmamıştır. Bunun dışında Umre’nin iki farklı farzı vardır. Bu farzlar “Tavaf” ve “İhram“dır. İhramı gerçekleştirmek Umre’nin başlıca şartı, tavaf ise Umre’nin rüknüdür. Sa’y yapmak ve traş olmak ise vacipten sayılmaktadır.

Umre nasıl yapılır?

Öncelikle Umre yapmak isteyen kişi, istenilen hazırlıkları yaptıktan sonra iki rekat ihram namazı kılmalıdır. Bu kıldığı namaz esnasında Allah-u Teala’ya seslenip “Allah’ım! Senin rızan için Umre yapmak isterim. Bunu bana kolaylaştır ve kabul eyle” demelidir, dedikten sonra da telbiye getirip ihrama girmelidir. İhrama giren kişi, yapması gerekenlerce Kabe’yi tavaf eder. Safa ve Merve dağları arasında sa’y yapar ve traşını olduktan sonra ihramdan çıkar. Bunların hepsi gerçekleştikten sonra Umre tamamlanmış olur. Umre’nin şartları arasında Müzdelife ve Arafat vakfeleri, Kudüm tavafı, Veda tavafı ya da şeytan taşlama gibi durumlar bulunmamaktadır.

Umrenin zamanı nedir?

Umre

Umre’nin belirlenmiş herhangi bir zamanı yoktur. Dinine bağlı kişiler fırsatını yaratabildikleri her an Umre yapabilirler. Tek dikkat edilmesi gereken nokta, her mevsim gidilebilmesinin haricinde Arefe gününden sonra devam eden Kurban bayramı süresince gidilmesinin uygun olmadığının unutulmaması gerekliliğidir.

İhram nedir ve ihrama girmenin koşulları nelerdir?

İhram, Umre’ye gitmek isteyen dini bütün bir bireyin; normal şartlarda yapabilme ihtimali olan bazı davranışları kendisine bir süreliğine yasak etmesidir. Halk arasında çoğunlukla bilinen yanlış, Umre yapılırken erkeklerin üzerlerine giydikleri havludan oluşan tek parça kıyafetlerin genel ismine “ihram” dendiğidir. Ancak bu yanlıştır ve işin doğrusu kişinin önce psikolojik olarak kendini ihrama hazırlamasının ardından kendine bir takım yasaklar koyduğunda ihrama girebilmiş olmasıdır. Bu yasakların bir kaçını uygulamadığında ihram kıyafetlerini giyse de ihrama girmiş sayılmamaktadır.

İhrama giren kişinin yapması gereken ön hazırlıklar nelerdir?    

İhrama girme isteği olan kişi, ilk önce bu moda hazırlanmaya başlamak için tırnaklarını kesmelidir. Daha sonra vücudundaki koltuk altı kıllarını, cinsel bölge kıllarını da daha temiz olunmak adına kesebilir ancak bu bölgelerdeki kılların kesilmesinin zorunlu tutulduğuna dair bir söylenti yoktur. Daha sonra hem saç traşını hem sakal traşını olup gusleder. Buradaki gusül alınmasının amacı temizlik kaynaklı olduğundan hem kadınlar hem de erkekler gusül almak zorundadır.

Daha sonra erkekler üzerlerindeki giysileri ve iç çamaşırların çıkartıp ihram gereği üzerlerinde olması gereken “rida” ve “izar” isimli kıyafet parçalarını giymektedirler. Ayaklarından da kendi çoraplarını ve ayakkabılarını çıkartıp terlik türü şeyler giymeleri gerekmektedir. Bu kadar hazırlıktan sonra artık tam olarak başlarda belirlenen “ihram yasakları”nın içine girilir. Kadınlarda ise ihrama girmek erkeklerle çok değişiklik gösteren bir durum değildir. Kadınlarda tek fark, erkeklerin kendi kıyafetlerini çıkartmasının yanında kadınların kendi kıyafetlerini çıkartmamalarıdır. Başlarını örterler, normal ayakkabı giyerler. Yüzlerini açık bırakmak zorundadırlar. Umre esnasında yüksek sesle dua etmeleri ise yasaktır.

İhramdayken neler yasaktır?

Her türlü cinsel münasebette bulunmak yasaktır. Ten temasında bulunmak, şehvetli şeyler konuşmak, tahrik edici şekilde davranmak, öpüşmek, sevişmek ya da direk cinsel ilişkiye girmek ihram yasaklarında baş sıralardadır.

İhram durumuna uygun olmayan kıyafetler giymek, ihramdan sonra tekrardan saç ya da sakal traşı olmak, vücudun herhangi bir bölgesinden kıl koparmak, saçlara ya da sakallara herhangi bir yağ sürmek, saçlara jöle sürmek ya da briyantin sürmek, kadınların kendi kıyafetlerine ve ihram örtülerine herhangi bir parfüm sürmesi, tenlerine parfüm sıkmaları, ruj sürmek ya da oje sürmek kesinlikle yasaktır.

Kadınların topuklu ayakkabı giymesi ve yüzlerini örtmesi ihramdayken yasaklı hareketler arasındadır.

Mekke ve çevresinin (Harem bölgesi olarak adlandırılmaktadır) etrafındaki herhangi bir bitkiye zarar vermek, kesmek ya da koparmak kat’i suretle yasaktır. Bu sadece ihramda olan kişiler için değil herkes için geçerli bir yasaktır.

Etrafınızdaki kişilerle kavga etmek, kötü sözlerde bulunmak ve zarar verici hareketler sergilemek ihram süresince yasaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.