Ütü Bakımı Nasıl Yapılır?


Çoğu kişi için sıkıcı bir iş olan ütü yapma, ütüde yaşanan bazı problemlerden dolayı bazen çekilmez hale gelebilir. Doğru ütü tercihinin yanında kullanılan ütünün bakımının düzenli olarak yapılması ise bu gibi durumların önüne geçilmesinde etkilidir.

Ütü Bakımı Nasıl Yapılır?

ütü

  • Kullanıma bağlı olarak ütülerin tabanlarında bazı maddeler birikebilir. Bu maddeler özellikle açık renkli kıyafetlerin üzerinde istenmeyen lekeler bırakabilir. Bu gibi problemlerin yaşanmaması içinse ütü tabanlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. En kolay yöntem nemli ve yumuşak bir bez kullanılmasıdır. Bunun için ütü soğukken tabanı nemli bir bezle silinmelidir. Bu şekilde düzenli olarak temizlenen ütülerin tabanlarında istenmeyen maddeler birikmez.
  • Eğer ütü tabanına yapışan maddeler varsa ve taban kirlenmişse bu durumda ıslak ve yumuşak bir havlu kullanılarak ütü tabanı temizlenebilir. Bu yöntemde ütü tabanındaki kirlerin yumuşaması için ütü öncelikle ısıtılmalı ve ısıtılan ütü tabanı ıslak havluyla silinerek temizlenmelidir. Bu işlemin daha kolay yapılabilmesi için ıslak bez ütü masasına serilerek temizlik ütüleme şeklinde de yapılabilir.
  • Ütü tabanının temizlenmesinde sirke de etkidir. Ütü tabanı kirlilik derecesine göre soğuk ya da sıcak şekilde sirkeli bezle silinerek kolaylıkla temizlenebilir. Taban temizliğinde alt bölümün yanında taban kenarlarının temizliğine de dikkat edilmelidir.
  • Ütü bakımında önemli bir diğer nokta da kireç temizliğidir. Ütülerin sağlıklı şekilde çalışmaya devam edebilmeleri için kireç temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir. Aksi halde hem ütünün suyu ısıtma süresi artar, ütü daha fazla enerji harcar, ütünün buhar çıkış gücü azalır ve ütüleme sırasında dışarıya kireç parçaları atılır. Kireç temizliği birçok ütü modelinde, cihazın kendisi tarafından bir düğme yardımıyla yapılabilir. Bu tip cihazlarda kireç temizliği kullanılan cihazın kılavuzundaki talimatlar takip edilerek yapılmalıdır.
  • Kendini temizleme özelliği olmayan ütülerde ise kireç temizliği yapılabilmesi için cihazın su haznesine eşit oranlarda su ve beyaz sirke koyulabilir. Daha sonra ütü çalıştırılarak ısınması beklenir ve ısınan ütüden birkaç dakika boyunca buhar püskürtülür. Bu işlem sonunda ütünün içindeki su-sirke karışımı tamamen boşaltılır ve cihaz haznesi su ile durulandıktan sonra soğumaya bırakılır. Bu yöntem ayrıca limon tuzu ilave edilmiş suyun çaydanlıkta kaynatıldıktan sonra ütü haznesine eklenmesi ile de uygulanabilir.
  • Taban ve kireç temizliği düzenli olarak yapılan ütüler, normal şekilde çalışmaya devam ettikleri sürece ütülere başka bir bakım yapılmasına gerek yoktur.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.