Uyku Apnesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Uyku Apnesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku Apnesi ilk olarak 1965 yılında tanımlanmıştır. Çoğu zaman uykuda kısa süreli nefes durmaları ile seyreden bir hastalık türüdür. Uyku Apnesi olan kişi sürekli olan nefes alıp vermeye çalışsa da üst solunum yollarının tamamen veya kısmen tıkanması sonucu bu işlevini yapamaz. Genel anlamıyla 10 saniye kadar nefessiz kalan kişinin durumuna apne, nefesin azalma durumuna ise hipopne denmektedir. Apne veya hipopne sonucunda hasta horlayarak nefes almaya başlar. Nefes durmaları hastalığın boyutuna göre saatte 400 e kadar çıkabilmektedir. Nefes alınamadığı için kandaki oksijen değerlerinde azalma görünmektedir. Bu hastalık sonucunda kişi gündüz aşırı derecede uykulu olup aynı zamanda ciddi baş ağrıları çekmektedir.

Normal şartlarda üst solunum yollarını yöneten kaslar uyku esnasında gevşer ve üst solunum yolları daralır. Bu da solunum sırasında girip çıkan havanın titreşimler ile horlama diye adlandırılan sese dönüşür. Horlama bilinenin aksine uyku sırasında nefes almada yaşanan zorluk ve sıkıntının çıkardığı sestir.

Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Uyku Apnesi
Uyku Apnesi

Hasta sabahları yorgun uyanmaktadır. Aynı şekilde bu yorgunluk gün içinde de devam eder ve sürekli bir uyku isteği bulunmaktadır. Uykusuzluğun getirmiş olduğu ve kandaki oksijen değeri azaldığı için enerji ve motivasyon kaynı yaşarlar. Cinsel arzularda azalma ve isteksizlik görülür. Aynı zamanda gün içinde yaptıkları işe tam olarak konsantre olamazlar. Genelde kendileri değil ama birlikte oldukları kişi tarafından horlama sıkıntısı olduğu söylenir.

Uyku Apnesi Kimlerde Görülür? Sonuçları Nelerdir?

Bu hastalık tüm yaş gruplarında görülebilmektedir ancak en sık 40 ile 65 yal arasında ortaya çıkmaktadır. Kilolu, yüksek tansiyonlu ve üst solunum yollarında herhangi bir yapısal bozukluk taşıyan insanlarda daha sık görülmektedir. Genetik olarak çok sık görülmese de bazı aileler de çok sık ortaya çıkmaktadır. Eğer tedavi edilmezse düzensiz kalp atışları oluşur, kalp büyümesi ve kalp krizi riskinin artması en ciddi sonuçlarındandır. Bunun dışında yüksek tansiyon, inme, direksiyon başında uyuklama sonucu trafik kazası, iktidarsızlık, aşırı sinirlilik ve depresyon en son ve en ciddi etkisi ise uykuda ölüm olacaktır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle apne tanısının konması gerekmektedir. Hastanın tıbbı geçmişi ve uyku testi sonuçlarına göre kişiye özel bir tedavi yöntemi yapılmaktadır. 3 farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Cerrahi tedavi, ağız içi araç uygulaması ve CPAP (sürekli pozitif hava yolu basıncı). Cerrahi tedavi KBB (kulak burun boğaz) uzmanları tarafından boğaza ve buruna yönelik ameliyat şeklinde yapılmaktadır. Hastanın üst solunum yollarında bir darlık bulunması şarttır. Ağız içi araç tedavisi ise diş doktorları tarafından ölçü alınarak ve hastaya özel yapılır. Ağız içi araçlar alt çenenin öne gelmesine ve veya dilin geriye kaçmasına engel olur ve bu sayede üst hava yolunda bir genişleme meydana gelir.

CPAP ise en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Operasyonun yetersiz kalacağı durumlarda hava yolunun sürekli açık kalması için CPAP cihazı kullanılmaktadır. Basınçlı burun maskesi ise gece boyunca hava alarak kasların çökmesi engellenir. Portatif bir cihaz olan bu makine yüksek devirli bir jeneratör içermektedir. Körük sistemi ile hastaya sürekli olarak dirençli pozitif basınçlı hava vermektedir. CPAP cihazı hastanın isteği ile değil doktorun tanısı ile verilmektedir. Bu yüzden maske seçimi ve verilecek basınç doktor tarafından ayarlanmaktadır. Ayrıca eğer sıkıntı çene kaslarından kaynaklanıyorsa CPAP cihazı’na ağzı kapalı tutmaya yarayan ve çenelik adı verilen kumaş bantlar ile sabitleştirme işlemi yapılmaktadır. Aynı zamanda hangi cihazın kullanılacağı ve  basıncın ne kadar olacağı laboratuarda doktor gözetiminde bir gece geçirdikten sonra belirlenmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.