Uyurgezerlik Tehlikeli midir?


Uyurgezerlik, kişilerin uyku halindeyken kalkıp dolaşmaları olarak bilinir. Uyurgezerlik çocukların çoğunda gözükür ve her beş çocuktan biri uyurgezerdir. Yaş ilerledikçe bu durum azalır. Yetişkinlerin yüzde 1 ila 2,5’inde uyurgezerlik devam eder.

Uyurgezer olarak uykuda iken kalkanların bazıları korku veren bir şeyden kaçıyor gibi davranırken, bazıları ise bir şey arıyormuş gibi sakin olarak dolapları ya da çekmeceleri karıştırırlar. Hatta oturup televizyon seyredenler bile olur. Uyurgezerlik aslında uyku ile uyanıklık arasında oldukça ilginç bir haldir.

Uyurgezerleri dolaşırken uyandırmanın tehlikeli olduğuna dair bir inanç vardır. Bu tam olarak doğru değildir fakat uyurgezer kişiyi uyandırmak kişi için bazen hoş bir durum olmayabilir.

Uyku Aşamaları Nasıldır?

Uyurgezerlik
Uyurgezerlik

Hafif uyku hali, 20 dakika kadar sonra derin uyku, sonra tekrar hafif uyku ve ardından REM aşaması adı verilen ve hızlı göz hareketlerinin gerçekleştiği aşama gelir. Gece boyunca bu devir hali devam eder ve her defasında REM uykusu biraz daha uzar ve sabah artık uykunun ana gövdesini oluşturur hale gelir.

Rüyaların görüldüğü evre REM aşamasıdır. Rüya sırasında vücudun hareketini önlemek için vücut bu aşamada felç halindedir. Fakat uyurgezerlik daha derin uyku sırasında gerçekleşir. İlginç ve paradokslarla dolu bir durumdur bu. Beyin, hareket edecek kadar aktiftir; fakat bu aktiflik uyanma sınırında değildir.

Uyurgezerler gözleri açık olduğu halde görmezler. Bu yüzden dikkatlerini çekmek çok zordur. Işık olmadan dolaşırlar, gözler görmediğinden hafızaları onlara rehberlik eder.

Uyurgezerlik Tehlikeli mi?

Uyurgezerlerin tehlikesiz olduğu söylenemez. Kendilerine zarar verebilirler. Bir şeye takılıp düşebilirler ya da sokağa çıkılması halinde dışarıdaki tehlikelere maruz kalmak söz konusu olabilir.

Londra Üniversitesi Hastanesi Uyku Kliniğinden Profesör Matthew Walker, uyurgezer bir hastasının evden dışarı çıkıp arabasına bindiğini ve uyurken araba sürmüş olduğunu söylüyor. 15 yaşındaki bir genç kız ise 2005’te uyku halinde 40 metre yükseklikte bir vincin üzerine tırmanmış ve orada uyurken bulunmuş.

Uyurgezerlik İçin Neler Yapmalı?

Uyurgezer olarak çok kötü vakalara sık rastlanmasa da, arada bir uyurgezer dolaşmak çoğunlukla büyük bir sorun yaratmıyor. Çocukların yaşları ilerledikçe uyurgezerlik sona eriyor. Fakat uyurgezerlik her gece tekrarlanıyor ve sorun haline geliyorsa, uyku hastalıkları uzmanları, ebeveynlerden çocukları bir hafta boyunca gözetim altında tutup uyurgezerlik saatlerini kaydetmelerini ve daha sonraki süreçte de bu saatten 15 dakika önce çocuğu yavaşça uyandırmalarını tavsiye ediyor. Böylece bu alışkanlığın kırılmasına oldukça yardımcı olunabiliyor.

Her şeyden önce, uyurgezerler çok derin uykudadırlar. Onları uyandırmaya çalışmak işe yaramayabilir. Çünkü sizi fark etmeyeceklerdir. Uyandırmayı başarsanız da onlarda şaşkınlık yaratıp rahatsızlık vermiş olabilirsiniz.

Yani uyurgezer birini ısrarla uyandırmak onlara büyük bir zarar vermez, ancak en doğrusu hiç uyandırmamaktır. Uyurgezer olan yakınınızı yada çocuğunuzu yavaş ve sakin bir biçimde yataklarına yönlendirip götürmek en doğru yöntem olacaktır. Böylece derin uykuya devam edecek ve büyük ihtimalle sabah hiçbir şey hatırlamayacaklardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.