Uyuşturucu Bağımlılığı İnsanlara Neler Yaptırır?


Madde kullanımı yalnız ve çaresiz bırakır

İlk olarak bir örnek vermek istiyorum, gözünüzü kapatın ve annenizin en sevimli şefkatli anınızı gözünüzün önüne getirin, şimdi gözünüzün önüne şefkat ile bakan gözleri gelsin. Hep sizi düşünmesini düşünün, annenin karşınızda olduğun varsayalım, anneniz size şefkatli gözleriyle bakıyor ve siz aniden annenize yumruk atıyor, kadıncağız yere düşüyor yapma oğlum yapma kızım ne olur bana vurma diyor ama siz vurmaya devam ediyorsunuz, tekmeler atıyor ve bana para ver benim madde bulmam lazım diyorsunuz. Bu örnek sizi rahatsız etti ama işte uyuşturucu kullanan kişi normalde çok sevdiği insanı bu hale sokabilir.

Kişi her an maddeyi düşünüyor ise madde bağımlısı olmuş demektir.

Kişi ben hayatta böyle bir şey yapmam diyebilir, ben kendi şahsım adına bunun garantisini veremiyorum. Uyuşturucu kullandığımızda beynimizin düşünen kısmı devreden çıkıyor ve sadece maddeyi düşünür hale geliyor. Uyuşturucu kullanan bir kişi için özellikle yoksunluk anında önemli tek şey vardır o da maddeye ulaşmak ve kullanmak.

Bütün uyuşturucu maddelerin ortak özelliği vardır, ilk kullanımda kendi tarifinde çok güzellikler yaşar ama sonrasında kişi o güzel anı tekrar yaşayabilmek için her zaman ilk kullandığından daha fazla madde kullanımı ihtiyacı duyar. İlk seferinde belki madde alırken parası yetiyordu cebinde belki ayda 3 kere kullanıyordu kazandığı para bunu almaya yetiyordu. Ama ne zaman ki madde ihtiyacı artıyor, eski kafasını tekrar yaşamak istiyor bu sefer daha fazla madde almak zorunda. Kişi madde kullanımını artırdıktan sonra cebindeki para ona yetmemeye başlıyor ve ne kadar iyi ne kadar dürüst bir insan olursanız olun iş şu hale geliyor; iş yerindesiniz aldığınız maaş kullandığınız maddeye yetmiyor, ailenizi yaşamınızı hiç söylemiyorum.

İş yerinde bir bakarsınız etrafa değerli bir şey mi çalınacak bir şey var mı diye. Yapmam demeyin, eğer madde kullanma eğilimindeyseniz kişi öyle bir ana geliyor ki biraz örnekte olduğu gibi yapmam dediği şeyleri yapmaya başlıyor. Zihin tek bir şeye odaklanıyor, madde bulmak ve o anı tekrar yaşamak. Madde kullanımı her zamana artan bir seyirde devam eder. Her zamanda daha fazla maddeye ihtiyaç duyarsanız. Merdiven şeklinde devam eder ve iş şu noktada son bulur ve iş şu hale gelir; önceden sizi iyi hissettiren rahatlamanızı sağlayan madde bir noktadan sonra kullandığınız madde size hiç bir etki yapmaz. Sadece kullandıktan sonra diğer insanlar gibi normal bir hale ulaşırsınız. Ama kullanmadığınız zaman normal bir insandan öte bambaşka bir hale döner ve kendinizi tanıyamayacağınız bir hale dönüşürsünüz.

Kişi sadece maddeye odaklanır

Madde kullanımının ileri ki aşamalarında olan bireyler normal olmak için madde kullanırlar. Kullanmadıkları zaman her fiziksel hem psikolojik anlamda sıkıntılar yaşarlar. Kişi böyle bir durumda belki önceden bir ailesi, çocuğu, işi vardı, onu seven anne babası arkadaşları vardı ama artık bunları bir tarafa iter kişi sadece maddeye odaklanır. Bu aralarda bırakma girişiminde de bulunabilir, yeterince motive edilmezse tekrar başlar ve sonrasında başla bırak başla bırak ciddi anlamda dejenere olur ve bir noktadan sonra bu merette bırakılmaz der ve sonrasında kişinin tek amacı madde olur ve diğer kimseler onun umurunda değildir. Zaten bu şekilde yaşayan bir insan çokta fazla yaşamaz. O yüzden burada davranışsal ve psikolojik değişikliklerden bahsettim, maddenin hayatımızda ne gibi olumsuzluklar çıkardığını iyi hesaplamak gerekir, eğer böyle bir eğilim içerisindeyseniz, böyle bir eşik içerisindeyseniz lütfen dikkat edin bunlar sizi bekleyen şeyler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.