Uzay Köpeği Layka (Laika)


Uzaya çıkmak için insanlığa ilk yardımı dokunan canlı Laika. Dünya dışında canlı varlığın yaşayıp yaşamayacağını kontrol etmek isteyen SSCB’li bilim adamları uzaya bir canlı gönderme kararı aldılar ve bu canlı bir köpekti, adı Laika. İşte Laika’nın hikayesi.

laika
Laika

SSCB uzaya bir canlı göndermek istedi ve sokak köpeği olan hiçbir şeyden haberi olmayan Laika’yı buldular. Proje için insan gönderemeyecekleri için hangi hayvanı gönderelim diye düşünmüşler ve akıllarına ilk gelen köpek olmuş. Proje için sokaktan 3 tane köpek bulmuşlar. Bu 3 köpek astronatlar için uygulanan kan testi, hız testi, basınç testleri gibi onlarca teste girmişler ve Laika bu testleri başarı ile geçmiş.

20 gün süren testler sonucunda 3 kasım 1957’de uzaya fırlatılan R7 roketinin içerisinde Laika uzaya gitmiş. Uzaya gidiş başladıktan 2 saat sonra uzay aracına götürmek ile görevli olan roketin uzay mekiğinde çıkan arıza dolayısıyla R7 roketi patlamış. Bu patlama sırasında Laika’da hayatını kaybetmiş.

Hayatını kaybetmeden önce atmosfer dışında havlaması ve hareketleri ile dünya dışında canlı bir uzay mekiği içerisinde yaşayabileceğiniz biz insanlar için kanıtlamıştır.

Ruslar, 2008 yılında Laika için ülkenin bir çok yerinde heykel dikmişler ve Laika’ya ülke genelinde saygı duyulmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.