Varikosel nedir? belirtileri nelerdir? nasıl tedavi edilir?


Varikosel erkeklerde yumurtalığın toplar damarlarındaki varisleşme hadisesidir.

Damarların içerisindeki kapakçık sisteminin bozulması ile kan akımının tersine oluşması ile oluşan bir rahatsızlıktır.

Varikosel belirtileri

Ayakta çok duran erkeklerde risk faktörü söz konusu. Varikosel temelde vermiş olduğu rahatsızlık ise kan akışına bağlı olarak sperm sayısı ve hareketin azalmasıdır. En sık belirtisi ise yumurtalıkta şekil bozukluğu, damarların gözükmesi ve yumurtalıktan bacağa vuran bir ağrı olmasıdır.

  • Varikoselin ilerleyen aşamalarında en genel belirti bölgede yaşanan ağrılardır.
  • Hafiften orta dereceli şiddete kadar görülen bu ağrılar, genellikle uzun süreli oturma, ayakta durma neticesinde artar ve kişi uzandığında ağrılar hafifler.
  • Ağrılar geceleri, yatağa girmeden önce daha yoğun hissedilebilir ve sabah kalktığınızda ortadan kalkmış olabilir.
  • Damarlardaki genişleme, bir süre sonra dışarıdan görülecek kadar belirginleşir ve damarlar aynı bacaklarda görülen varis benzeri bir şekil alabilir.
  • Varikosel ilerledikçe ağrı, damarların şişmesi gibi belirtiler daha fazla hissedilebilir.
  • Varikosel, testislerin küçülmesine neden olabilir ancak, bu belirti her hastada görülmez.

Varikoselli Hastalar Genellikle 3 Neden İle Doktora Başvururlar.

  • Düzenli ilişkiye rağmen çocuk olmaması,
  • Testislerde ağrı,
  • Testislerin bulunduğu scrotumda şişlik.

Varikosel tanısı nasıl konur

Varikoselin tanısı kesinlikle muayene ile konmaktadır, ayakta yapılan fiziki muayene de yeterlidir. Ultrasonografı de yardımcı olabilir fakat varikosel tanısı koymak için fiziksel muayene sonucu konmaktadır. Kesin tanı tamamen muayene ile yapılmaktadır.

Varikosel tedavisi nasıl olur

Her verikosel tedavi edilmez, tedavi edilmesinin bir takım gerektiği durumlar vardır. Toplumun yüzde 15’in de bulunmaktadır. Varikosele bağlı kısırlık problemi var ise ve hastanın çok şiddetli ağrısı var ise tedavi yapıyoruz.

Varikosel tedavisinde kesin çözüm cerrahidir. Yapılan yöntem ise mikrocerrahidir. Yüz 80 başarı oranı vardır ve nüksetme olasılığı çok azdır. Tekniklerin gelişmesi ile birlikte dışarıdan belli olmayan küçük kesikler ile lokal anastezi ile de ameliyat yapılmaktadır. Her varikosel rahatsızlığının sonucunda ameliyata gerek olmayabilir, varikosel sorunu yaşıyorsanız ise doktora başvurmalısınız, gerçekten ameliyat gereği var mı diye doktora danışmanız gerekmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.