Varis Nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?


Toplar damarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle vücudun en fazla basınç altında kalan bölge olan ve bacakların alt kısmında görülen varis estetik açıdan değil sağlık açısından da önlem almayı gerektirir.

Varis damarların yüzeyinde damarların morarması sonucunda kendini gösterir. Ayak bileklerinde şişlikler oluşabilir ve uzun süre ayaklarda kalındığında bacaklarda ağrı ve karıncalanma olur. Varis tedavi edilmezse ciltte çeşitli ödemlere sebep olmaktadır.

İlerleyen varis kan dolaşımında sıkıntı yaratmaya başlar bu yüzden varislerin daha deri yüzeyine çıkmadan önlem alınması gerekir.

Varis neden olur

varis

Varisler toplardamar hastalığıdır ve genelde bacaklarda görülür. Toplardamarda kapak yetersizliği yüzünden varis oluşmaktadır. Toplardamarlar kanı toplayıp kalbe getirirler. Kanın kalbe gelmesi zor çünkü yer çekimi var. Kapakçık sistemi bozulduğunda kan kalbe gitmiyor ve kan minik minik bacaklarda birikmeye başlıyor ve varis bu şekilde başlıyor.

Varis ailede bir kimsede var ise sizde olma ihtimalide yüksektir, ayakta fazla kalmanın yanında hareketsiz uzun süreli oturmayı gerektiren işlerde aynı şekilde varise neden olabilir. Bunun yanında yaşlılık ve şişmanlıkta varise neden olan en büyük etkenlerden bir tanesidir.

Hamilelikten sonra hormonel değişikliklerde varisin oluşmasında etkilidir. Kadınlarda daha sık rastlanmasının etkisi yanında uzun süre kullanılan doğum kontrol ilaçları neden olabilir.

Uzun süre çalışan ve ayakta duran kişilerin fırsat buldukça ayaklarını yukarı kaldırarak dolaşımlarını rahatlatmaları önerilir. Bunu yapamadıkları zamanlarda ise ayakları ileri geri hareket ettirerek baldır kaslarını çalıştırması gerekir.

 • Hamilelik,
 • Menopoz,
 • Yaş (50 yaş ve üzeri),
 • Uzun süre ayakta durmak,
 • Obezite,
 • Aile geçmişinde varis hastalığı olarak sıralanabilir.

Varis sorunu için neler yapmalı?

Uzun süre ayakta durmayı ya da oturmayı gerektiren işlerde çalışan kişiler (özellikle kadınlar), fırsat buldukları her an ayaklarını yukarı kaldırarak dolaşımlarını rahatlatılmalılar. Bunu yapamadıkları zamanlarda ise ayaklarını ileri-geri hareket ettirerek baldır kaslarını çalıştırılmalıdır.

Varisten Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Varisten korunmak için ortapedik ayakkabılar giymek önemlidir. Yüksek topuklu ayakkabılar ile uzun süre ayakta durmak dolaşım sistemi için son derece kötüdür. Ayakta hareketsiz çalışma zorunluluğu olan insanlar için mutlaka günün belirli saatlerinde egzersiz yapmaları gerekiyor, hafif tempolu yürüyüş bir çok zararlı etkiyi ortadan kaldıracaktır.

Kaplıca, sauna, sıcak suyla duş ve kısaca sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır. Kadınlar dar pantolonlardan kaçınmalıdır. Baldır kaslarını çalıştırdığı için yüzmek faydalıdır. Ancak sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, sıcak kum ve güneşlenmekten uzak durulmalıdır. Her akşam yatmadan önce bacaklara soğuk suyla yapılan duş masajı ve sırtüstü yatar vaziyette bisiklet çevirme egzersizi ertesi gün için rahatlık sağlar. Ayrıca yatağın ayak kısmı mümkünse yüksek olmalı.

Varis Tedavisi nasıl yapılır?

Hoş olmayan görüntüsü ile varis, kadınların en büyük sorunlarından biridir. Özellikle akşam saatlerinde ortaya çıkan ağrılar, şişlikler ve geceleri giren kramplarla kendisini belli eden bu rahatsızlık, tedavi edilmediği sürece daha da ciddi hale gelebilir. Varisin tedavisinde kullanılan birçok yöntem vardır.

Varislerinin tedavisinde kullanılan geleneksel yöntem cerrahidir. Eğer damar çok geniş ve kıvrımlı ise ameliyat bir alternatif olabilir. Ancak, her cerrahi müdahalede olduğu gibi hastanede yatma, narkoz alma, dikiş izi ve nüksetme riski gibi faktörler sebebiyle son zamanlarda ameliyat yerine başka yöntemler tercih edilmeye başlanmıştır.

Hastalık henüz başlangıç seviyesinde ise uygulanacak en etkili yöntemlerden biri lazer tedavisidir. Bu yöntemde damarın içerisine lazer sokulur ve damar yakılır. Bu yolla damar devre dışı bırakılmış olur ve varislerin tedavisi yapılmış olur. Lazer tedavisi için hastanın hastanede yatması ya da evde istirahat etmesi gereksizdir. Bu yöntem ayakta ve günlük olarak uygulanabilir. Kullanılabilecek bir diğer yöntem ise damarın içine iğne ile girip, bir ilaç yardımıyla damarı yakmaktır. Bu yönteme köpük yöntemi de denir. Bu yöntemde köpük denilen kimyasal sıvı, damarın içerisine girdiği zaman damarı yakar ve varisler tedavi edilmiş olur. Bu işlem yaklaşık 10 dakika içerisinde tamamlanabilen, oldukça pratik, ağrısız ve acısız bir işlemdir. Tekrar etme olasılığı da oldukça düşüktür.

Varislerin tedavisinde kullanılan yöntemlerin yanısıra kişilerin varisin ilerlemesini önlemek ya da etkilerini azaltmak için yapabilecekleri birtakım şeyler de mevcuttur. Varis çorabı bunların başında gelir. Varis çorabı, bacağa fazlaca basınç uygular ve bu şekilde damarlar kan kaçırmaz. Bu işlevi ile varisler için faydalıdır; ancak çıkarıldığı zaman aynı şikayetler devam eder. Buna ek olarak, varis çorabını giymek oldukça zordur. Bu sebeplerden, varis çorabı geçici bir yöntem olarak görülür. Varisi olan kişiler kafeinden kesinlikle uzak durmalılar ve lifli besinlerle ve E vitamini bakımından zengin besinlerle beslenmeye özen göstermeliler.

Varis Tedavisinde Lazer Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda teknolojinin hızla gelişmesinin getirdiği faydalardan birisi de hastalıkların tedavisinde ameliyatın yerini alan daha kolay ve acısız yöntemler olmuştur. Eskiden, hoş bir görünümü olmayan iri varislerin tedavisi sadece ameliyatla mümkünken, son yıllarda lazer tedavisi yöntemi keşfedilmiş ve giderek daha çok tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Lazerin cerrahi yönteme tercih edilmesinin birçok haklı sebebi bulunmakta olup kısaca değinmek gerekirse;

 • Lazer tedavisinde hasta uyutulmaz yani narkoz kullanmak gerekmez. Basit ve ağrısız bir uygulamadır.
 • Oldukça kısa süren operasyonun neticesinde vücutta herhangi bir iz kalmamakta olup hatta tedavi edilen bölgede daha önceden bulunan lekeler varsa giderilebilir.
 • Hassas yapıya sahip hastalarda çok hafif bir ağrı veya morarma görülebilse de operasyon sonrasında hastanede istirahat gerektirmez. Günlük aktivitelere hemen geri dönülebilir.
 • Yüz bölgesi de dahil olmak üzere tüm kılcal damarlarda uygulamaya yapılabilir.
 • Cerrahi yönteme kıyasla daha başarılı sonuçlar elde edildiğinden ve daha az tekrar operasyon gerektirdiğinden hasta memnuniyeti de daha yüksektir.
 • Tüm operasyon ultrason vasıtasıyla vücudun içindeki damarları görerek yapılmaktadır.

Bu kolaylıklara sahip lazer tedavisine biraz daha yakından bakalım. Ağrısız, kolay ve kısa süren bu tedavi yöntemi, latince ismiyle endovenöz lazer ablasyonu, dışardan gözle görülen damarlara değil, asıl sorun çıkaran büyük damarlara(safen toplardamarı) uygulanır. Lazerle varis tedavisi, sorunlu damarın kapatılması ya da iptal edilmesi anlamına gelir.

Tedavi edilecek damar sayısına göre farklılaşsa da genel olarak bir saatten kısa süren bir işlem olan lazer tedavisi şu şekilde uygulanmaktadır:

 • Hasta, fiziksel ve zihinsel olarak operasyona hazırlanılır. Narkoz kullanmadan rahatlatıcı veya ağrı kesici verilir.
 • Ultrason yardımıyla hasarlı olan damarlar tespit edilir ve küçük bir iğneyle damarın içine girilerek lazer fiberi denen ince tüp damara yerleştirilir.
 • Damarın etrafına operasyonun ağrısız geçmesi ve bitiminde de daha az ağrı hissedilmesi için anestezi uygulanır.
 • Damar çapına bağlı olarak, lazer fiberi uygun hızda çekilir ve hasarlı damarın tamamına lazer enerjisi verilerek damar kapatılır. Bu işlemden sonra varisteki baskı hemen azalır ve hastalık gerilemeye başlar.
 • Bir operasyonda birden dörde kadar damar tedavi edilebilir. Her damarın tedavisi ortalama 15 dakika sürmekle birlikte tüm tedavi bir saatten kısa sürede bitmektedir.
 • Operasyonla kapatılan damarı vücut birkaç ay içinde tamamen yok eder. Büyük damarlarda gerekirse bu tedaviden sonra ek olarak köpük tedavisi uygulanır ve tedavi tamamen sonuçlanmış olur.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.