Varis nedir? nasıl oluşur? nasıl tedavi edilir?


Toplar damarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle vücudun en fazla basınç altında kalan bölge olan ve bacakların alt kısmında görülen varis estetik açıdan değil sağlık açısından da önlem almayı gerektirir.

Varis damarların yüzeyinde damarların morarması sonucunda kendini gösterir. Ayak bileklerinde şişlikler oluşabilir ve uzun süre ayaklarda kalındığında bacaklarda ağrı ve karıncalanma olur. Varis tedavi edilmezse ciltte çeşitli ödemlere sebep olmaktadır.

İlerleyen varis kan dolaşımında sıkıntı yaratmaya başlar bu yüzden varislerin daha deri yüzeyine çıkmadan önlem alınması gerekir.

Varis neden olur

varis

Varisler toplardamar hastalığıdır ve genelde bacaklarda görülür. Toplardamarda kapak yetersizliği yüzünden varis oluşmaktadır. Toplardamarlar kanı toplayıp kalbe getirirler. Kanın kalbe gelmesi zor çünkü yer çekimi var. Kapakçık sistemi bozulduğunda kan kalbe gitmiyor ve kan minik minik bacaklarda birikmeye başlıyor ve varis bu şekilde başlıyor.

Varis ailede bir kimsede var ise sizde olma ihtimalide yüksektir, ayakta fazla kalmanın yanında hareketsiz uzun süreli oturmayı gerektiren işlerde aynı şekilde varise neden olabilir. Bunun yanında yaşlılık ve şişmanlıkta varise neden olan en büyük etkenlerden bir tanesidir.

Hamilelikten sonra hormonel değişikliklerde varisin oluşmasında etkilidir. Kadınlarda daha sık rastlanmasının etkisi yanında uzun süre kullanılan doğum kontrol ilaçları neden olabilir.

Uzun süre çalışan ve ayakta duran kişilerin fırsat buldukça ayaklarını yukarı kaldırarak dolaşımlarını rahatlatmaları önerilir. Bunu yapamadıkları zamanlarda ise ayakları ileri geri hareket ettirerek baldır kaslarını çalıştırması gerekir.

  • Hamilelik,
  • Menopoz,
  • Yaş (50 yaş ve üzeri),
  • Uzun süre ayakta durmak,
  • Obezite,
  • Aile geçmişinde varis hastalığı olarak sıralanabilir.

Varis sorunu için neler yapmalı?

Uzun süre ayakta durmayı ya da oturmayı gerektiren işlerde çalışan kişiler (özellikle kadınlar), fırsat buldukları her an ayaklarını yukarı kaldırarak dolaşımlarını rahatlatılmalılar. Bunu yapamadıkları zamanlarda ise ayaklarını ileri-geri hareket ettirerek baldır kaslarını çalıştırılmalıdır.

Varisten Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Varisten korunmak için ortapedik ayakkabılar giymek önemlidir. Yüksek topuklu ayakkabılar ile uzun süre ayakta durmak dolaşım sistemi için son derece kötüdür. Ayakta hareketsiz çalışma zorunluluğu olan insanlar için mutlaka günün belirli saatlerinde egzersiz yapmaları gerekiyor, hafif tempolu yürüyüş bir çok zararlı etkiyi ortadan kaldıracaktır.

Kaplıca, sauna, sıcak suyla duş ve kısaca sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır. Kadınlar dar pantolonlardan kaçınmalıdır. Baldır kaslarını çalıştırdığı için yüzmek faydalıdır. Ancak sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, sıcak kum ve güneşlenmekten uzak durulmalıdır. Her akşam yatmadan önce bacaklara soğuk suyla yapılan duş masajı ve sırtüstü yatar vaziyette bisiklet çevirme egzersizi ertesi gün için rahatlık sağlar. Ayrıca yatağın ayak kısmı mümkünse yüksek olmalı.

Varis Tedavisi nasıl yapılır?

Varis tedavisinde yıllardır uygulanan varis çorapları güncelliğini hala yitirmedi. Ailesinde varis bulunan ya da yukarıda belirtildiği gibi risk faktörlerini taşıyan kadınlar en azından koruyucu düzeyde, düşük basınçlı varis çorabını günlük yaşamlarında kullanmalılar. Sabah yataktan kalkmadan, ayaklar yukarı kaldırılarak dinlendirilmeli ve bu konumdayken çoraplar giyilmeli. Ancak yatarken çıkarılmalı. Varis tedavisinde çok değişik yöntemler var. Artık yara oluşmuş olgularda tedavi çok komplekstir. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, yeniden varis oluşumu özellikle ailesel yatkınlık olan hastalarda söz konusudur. Ayrıca, skleroterapi, lazer ve mikro-koagulasyon yöntemleri de vardır. Bunların da kendilerine göre avantaj, dezavantajları bulunur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.