Veba Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır


Veba hastalığı salgınlara sebep olan bulaşıcı hastalıktır. Günümüzde veba Ortadoğu ve Uzakdoğu’da yerleşik hastalık olarak varlığını sürdürmektedir ve bütün dünyada yaygınlaşabilir.

Veba Nedir?

Pireler yolu ile bulaşan bir çeşit bulaşıcı hastalıktır. Enfeksiyona neden olarak bilinir. Veba hastalığı kısa sürede kişinin ölümüne neden olmaktadır. Veba hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Veba hastalığına neden olan bazı etmenler vardır. Bir takım bakteriyel organizmalar veba hastalığının sonuçlarını doğurmaktadır. Özellikle Afrika kıtasında ve Asya kıtasında veba hastalığı sıklıkla görülmektedir. Veba hastalığının yaygın şekilleri vardır. Hıyarcıklı veba hastalığı en yaygın olan veba hastalığı çeşitleri arasında yer almaktadır.

Veba Nasıl Bulaşır?

Veba hastalığı pireler ile birlikte bulaşan ölümcül sonuçlar doğuran bir hastalıktır. Hayvanların üzerinde yer alan bir takım pirelerin insan üzerine konarak insanları ısırması sonucunda ortaya çıkar. Oldukça hızlı bulaşan bir bakteriyel hastalıktır. Bu hastalığı taşıyıcı olarak bazı hayvanlar bilinmektedir. Bu hayvanlar arasında fareler ve köpekler gelmektedir. Fareler ve köpeklerde yer alan pirelerin insanları ısırması sonucu veba hastalığı bulaşır. Bu şekilde veba hastalığı iyice yayılır ve ölümcül sonuçlar doğurabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.