Vegan Nedir? Veganlar Nasıl Beslenir?


Sıkça karşılaşılan kelimelerden birisi olan vegan hayvansal maddelerden elde edilerek hazırlanan, hiçbir gıdanın tüketilmemesini savunan fikir olarak bilinmektedir. Özellikle dünyanın farklı bölgelerinde hızla yayılan bu görüş, yalnızca hayvanlardaki kırmızı et ya da beyaz etlerin tüketilmemesi gerektiği konusunda değil, hayvansal malzemeler ile elde edilebilen süt, yoğurt, yağ ve deri gibi gıda ya da malzemelerinde kullanılmaması görünüşünü benimsemektedir. Vegan, genel olarak vejetaryen olarak bilinmiş olsa da arada büyük farklılıklar bulunmaktadır.

Vegan Ve Vejeteryan Fark Aralıkları Nelerdir?

Vegan

Vejetaryenler, daha çok Avrupa ülkelerinde yaşayan insanların oluşturduğu bir topluluktur. Hayvanların kesilmesine karşı olan vejetaryenler, kırmızı et ve beyaz etlerin tüketilmesine de karşıdır. Ayrıca balık ve tavuk tüketimi de yapmayan vejetaryenler, beslenmelerini de bu özelliklere göre yapmaktadır. Veganlar ise vejetaryenlerde olduğu gibi hayvansal et, tavuk ve balık tüketimine karşıdır.

Ancak bunun yanı sıra hayvanlardan elde edilebilecek olan yağ, süt, yumurta ve peynir gibi gıdaların tüketilmesine de karşıdır. Bununla da yetinmeyip, hayvanların derilerinden elde edilen giysi, kıyafet, ayakkabı, eşya kazak ya da mont gibi ürünleri de hiçbir şekilde kullanmamaktadır. Bahsedilen özelliklere göre vegan ve vejeteryan fark çeşitlerinin en belirgin olanı vejetaryenlerin, yalnızca beslenme konusunda hassas oldukları ve veganlarında hayvanlardan elde edilen tüm gıda ve ürünlerin kullanılmamasına dikkat ettikleri söylenebilmektedir.

Muadil Yiyecekler Neler?

Veganlığın zor zanaat olduğundan yeterince bahsettiğime göre şimdi çözüme odaklanalım derim. Nedir bu muadil yiyecekler bir göz atalım. Elbette vegan diyet kitaplarında çok daha detaylısını bulursunuz, ben sadece özet geçiyorum.

Süt ve süt ürünleri: Soya ürünleri, badem sütü, hindistan cevizi sütü, pirinç sütü kullanabilirsiniz.

Yumurta: Kek, hamur işi gibi yiyeceklerin hazırlanmasında yumurta yerine soya unu (1 yumurta için 1 yemek kaşığı) veya ezilmiş muz kullanabilirsiniz. Pofuduk bir hamur için 1 yemek kaşığı sirke ile kabartma tozunu tepkimeye sokup kullanabilirsiniz. Veya doğal tofu ile çırpılmış yumurta etkisi yaratabilirsiniz.

Et, tavuk, balık: Tek yol tofu, tahıllar ve sebzeleri bir araya getirip çeşitli kombinasyonlar yaratmak.

Bal: Pekmez, agav şurubu, pirinç şurubu, elma şurubu gibi tatlandırıcılar kullanılabilir.

Tereyağı: Biomargarinler veya tereyağı lezzetindeki margarinler.

Veganlar Neyi Savunur?

Sayıları her geçen gün daha da artan veganlar, belli başlı kurallara dikkat ederek hayatlarını sürdürmektedir. İnsanlar arasında veganlar neyi savunur soruları sıkça dile getirilmektedir. En anlaşılır şekilde veganların savundukları nokta, hayvanların keyif ve eğlence amaçlı hayvanların öldürülmesi ve onlardan yararlanabilmek adına eziyet çektirilmesinin kabul edilmediği davranış biçimi olarak adlandırılır. Yeryüzünde yaşayan ve nefes alan tüm canlıların, diğer canlıların zevki ya da ihtiyaçları için yok olmamasının gerektiğini savunan bir düşüncedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.