Venüs Gezegeni Hakkında Bilgi


Venüs Merkür‘den sonra güneşe en yakın ikinci gezegendir. Kütlece dünyaya yakın bir büyüklüktedir ve kendisine ait bir atmosfere sahiptir. Gün doğumunda ve gün batımında dünyadan çıplak gözle rahatlıkla gözükebilir. Halk tarafından Çoban Yıldızı olarakta bilinir. Güneş ve Ay’dan sonraki en parlak gök cismidir.

venüs
NASA’nın (Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi) uzaya gönderdiği Magellan uzay
aracında bulunan radarlar sayesinde elde edilen bu görüntü Venüs’ün yüzeyine ait.
Venüs’ün yüzeyinde kraterler, yanardağlar, dağlar, geniş yüksek düzlükler ve lavlarla
kaplı büyük düzlükler bulunuyor.
  • Venüs’ün parlaklığı -4.4 kadir derecesine ulaşabilir.Bu derece Venüs’ü en parlak yıldızdan ve diğer tüm gezegenlerden daha parlak hale getirir. Güneş ve Ay’dan sonra gökyüzündeki en parlak cisimdir. Not: Kadir bir yıldızın parlaklığını belirten gökbilim terimidir.
  • Venüs kendi bir yılını Dünya günüyle 224.7 günde tamamlar. Venüs Güneş etrafındaki dönüşünü 224.7 günde tamamlar.
  • Venüs üzerinde en çok uzay aracı olan gezegendir. Ayrıca en çok uzay aracı gönderilen gezegen de yine Venüs’tür. 5 ocak 1969’da SSCB tarafından atmosferine girilmiştir fakat atmosferin ağırlığından dolayı uzay aracı ezilmiştir.Sonrasında 17 ağustos 1970’te başarılı bir iniş yapılmıştır ama sınırlı bir veri alışverişi sonrasında iletişim kopmuştur.
  • Bilinen bir diğer ismi Çoban Yıldızı’dır. Ayrıca Zühre ve Çolpan olarak da bilinir.
  • İsmini eski bir Tanrıça’dan alır. Venüs ismi Eski Mitolojik Tanrıça Afrodit’ten gelir. Ve bu özelliğe sahip tek gezegendir. Buna istinaden Venüs ile ilgili tüm isimler kadın isimleridir.Tek istisna gezegendeki en yüksek daha İskoç bilim insanı James Clerk Maxwell verilmiş olmasıdır.
  • Doğudan batıya doğru döner. Ve bunu yapan tek gezegendir. Diğer gezegenler kendi eksenleri etrafında batıya doğuya döner.
  • Güneş Sistemi’nin en sıcak gezegenidir. Bunun nedeni ise Venüs’ün atmosferinin Venüs’e gelen Güneş ışıklarının yansımasına izin vermemesidir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.