Viral Reklam Nedir ? Nasıl Yapılır ?


Viral reklamlar son beş yıldır internet ve sosyal medya ağlarının yoğun kullanımıyla gelişen “internetin ağızdan ağıza” reklam metodudur. Genellikle video paylaşımı olarak yayılan viraller iki gruba ayrılıyor.

Birincisi kullanıcı deneyimi merkezli videolar. Bu videolarda kurumlardan bağımsız olarak kişiler kurumların ürünlerini öven genel olarak beğenilen bir video çeker. Amaç kesinlikle ürünün reklamını yapmak olmasa da bir süre sonra bu amaca hizmet eder ve firmalar videonun haklarını satın alarak bunu bir projeye dönüştürür.

İkincisi ise reklamverenler tarafından hazırlatılan projeli videolar. Bu videolarda ürün vurgusu genelde sona bırakılır yada ürüne çok kısa bir süre ayırılır. Önemli olan alt metinde ürüne vurgu yapmak ve videoyu izleyen kişiyi kazanmaktır. Videoyu seven kişi videoyu paylaşır ve onun arkadaşları da… Bir virüs gibi yayılmaya başlayan video çok kısa bir süre içerisinde çok sayıda kişiye ulaşır. Marka hem ismini duyurmuş hem de kitlelerce olumlu karşılanan bir harekete imza atmış olur.

Peki firmalar neden viral reklama ihtiyaç duyar yada tercih ederler ?

Viral reklamlar maliyet bakımından geleneksel reklama göre çok daha ucuzdur. Yayılım alanında herhangi bir engel yada süre sınırlaması yoktur. Bu da fiyat – performans bakımından televizyon reklamcılığının fersah fersah önündedir.

Bir başka tercih nedeni de ürünün pazar yeridir. İnternet ile doğrudan yada dolaylı bir ürün yine en iyi internet üzerinden tanıtılır. Adwords yada banner reklamcılık modellerine nazaran viral kitlesini kendisi bulur ve herhangi bir hedefleme yapmaya gerek olmaz.

Viral reklam belki de geleceğin modeli olmasına karşın Türkiye’de hala yeteri kadar yaygın değildir. Bunun sebebi markaların kurumsal prestij korkusu ve viral reklam konusunda yeterli deneyime sahip reklamcıların olmayışı. Bu da Türkiye’yi bu nimetten uzak tutuyor.

Türkiye’deki nadir örneklerine baktığımızda Tuttur.com, Lassa, Algida, Dominos Pizza, GittiGidiyor.com gibi firmalar viral reklamcılığı kullanmış ve oldukça başarılı olmuşlardır. Tabii bu noktada aslan payını Bates Motel Pro adlı dijital pazarlama grubuna vermek gerek. Türkiye’de bu anlamda hem öncüler hem de tekler.

Yaratıcı metin yazarları bu konuya biraz daha kafa yorar ve reklam şirketleri kendilerine bu alanda departman kurarsa viral reklamların kısa zamanda geleneksel reklamcılığın pabucunu dama atacağına hiç şüphe yok.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.