Wilhelm Groener Kimdir


Wilhelm Groener , alman generali (Ludwigsburg, Württemberg 1867 – Bornstedt, Potsdam 1939). 1884’te Württemberg ordusunda görev aldı. 1902’de Harp akademisini bitirdi. Berlin’de Genelkurmay başkanlığında Ulaştırma dairesi başkanı oldu (1912). 1914 Yığmağını ve iki yıl boyunca cepheden cepheye kıta kaydırma işlerini ustalıkla yönetti.

1916 Sonbaharında Romanya’da savaştı. Hindenburg, onu silâh yapımı ve elemeğinin kullanılmasını düzenlemekle görevlendirdi. Demokrat düşüncede bir insandı, işçilerin korunmasına ait tedbirler ve savaş çıkarları meselesinde Ludendorff’a karşı çıktı.

Wilhelm

Ağustos 1917’de tümen kumandanı olarak cepheye döndü. Ukrayna savaşları sırasında general Eichhorn’un. kurmay başkanıydı. 26 Ekim 1918’de Hindenburg’un Genelkurmay başkanlığında Ludendorff’un yerini aldı. Wilhelm Il’nin tahttan ayrılmasını sağlayanlar arasında o da vardı. Ren nehrine doğru çekilmeyi ve ordunun terhisini yönetti. 1919’da siyasete atıldı, komünizme ve silâhlı ayaklanma teşebbüslerine karşı ortak bir cephe kurulmasına çalıştı, bunun için de Ebert’in çoğunluktaki sosyalistleriyle 1918’den sonra Kassel’e çekilmiş olan Genelkurmay arasında bir anlaşmanın kurulması için görüşmeler yaptı.

Demokrat devleti güçlendirdi ve subay çoğunluğunu, Versailles antlaşmasının imzalanması konusunda birleştirdi. Birkaç kere ulaştırma bakanı (1920 – 1923 arası) oldu. Alman demiryollarının yeniden yapılması için büyük çaba harcadı. Almanya Ordu bakanlığına (1928), Brüning kabinesinde İçişleri bakanlığına (ekim 1931) getirildi. Orduyu parti mücadelelerinin dışında tutmağa çalıştı ve askerî nitelik taşımayan birliklerin (S. A. ve S. S. gibi) yasaklanmasını istedi, bu yüzden de nasyonal sosyalizme şiddetle muhalefet etti. 1932’de görevlerinden istifa etmek zorunda kaldı. Schlieffen

planı ve Falkenhayn konusunda birkaç eser yayımladı. Hatıraları 1957’de basıldı. Başlıca eserleri: Der Weltkrieg und seine Probleme Dünya Savaşı ve Meseleleri) [1920]; Das Testament des Grafen Schlieffen (Kont Sch- lieffen’in Vasiyetnamesi) [1927]; Der Feld- Herr wider Willen (Zoraki Kumandan) [1930].


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.