Windows Hosting Nedir? Avantajları Nelerdir?


Windows hosting, Linux hosting ve ikisinin arasındaki farkların anlatılacağı 3 yazılık serinin 2.sindeyiz. Bu yazıda sizlere Windows hosting nedir ve hangi senaryolarda tercih edilir, sağladığı avantajlar nelerdir gibi konuları anlatacağım.

Windows Hosting Nedir?

Hosting satın alınan sunucuda işletim sistemi olarak Windows’un bir versiyonu kullanıldığında buna Windows hosting denir.

Windows hosting üzerinde ASP, PHP, Javascript, Flash ve HTML çalıştırılabilir.

PHP için burada özel bir parantez açmak gerekir. Windows hostingler PHP’yi çalıştırabilir ancak performans olarak arananı sunamazlar. Ayrıca htaccess desteklenmemesi PHP yazılımcıları için önemli bir dezavantajdır. Eş değer donanıma sahip bir Windows hosting, Linux hostinge göre daha pahalıdır. Bu sebeple Windows üzerinde PHP çalıştırılabilse de tercih edilmez.

ASP diliyle yazılmış web siteleri yalnızca Windows hosting üzerinde çalıştırılabilir. Kişilerin Windows hosting tercih etmesinin tek sebebi olarak bunu göstermek haksızlık olacaktır ancak en büyük sebep budur. ASP diliyle kodlanmış web siteleri için Windows hostingler tekel durumundadır.

Bir internet sitesi açmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken nokta budur. Eğer kullandığınız programlama diline uygun olmayan bir işletim sistemi seçerseniz siteniz çalışmayacaktır. ASP ile kodlanmış bir internet sitesini çalıştırmak istiyorsanız mutlaka Windows hosting tercih etmelisiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.