Yağlı Boya Kokusu Nasıl Çıkar?


Silinebilme özelliği ve dayanıklılığı en yüksek seviyede olan yağlı boyalar, bu özellikleri ile çok kişi tarafından kullanılan okul, hastane ve işyerlerinde daha fazla tercih edilirler. Kolaylıkla temizlenebilen bu boya uzun süre bakım da gerektirmez. Tüm gözenekleri kaplayarak uygulandığı yüzeylerin hava almasını da engelleyen yağlı boya ayrıca su ve nemden etkilenen yüzeylerin korunması için de kullanılır. Tiner kullanılarak inceltilen yağlı boya özellikle kapalı alanlarda uygulandığında oldukça rahatsız edici bir kokuya sebep olur. Rahatsız edici olmasının yanında bu kokunun solunması sağlık açısından da zararlıdır. Bu nedenle yağlı boya uygulamaları sonrasında ortamda kalan kokunun giderilmesi gerekir.

Yağlı Boya Kokusu Nasıl Çıkar?

  • Yağlı boya kokusunun evden çıkması için öncelikle havalandırma çok iyi şekilde yapılmalıdır. Bunun için birden fazla pencere ya da kapı açılarak boyanan alanda sürekli bir hava akımı, yani cereyan olması sağlanmalıdır. Bu şekilde hava akımının etkisi ile yağlı boyaya katılan tiner ve koku yapıcı maddeler daha hızlı şekilde buharlaşacağından hem boya daha kısa sürede kurur, hem de boya kokusunun etkisi olabildiğince azalır.
  • Havalandırmaya rağmen evdeki yağlı boya kokusu rahatsız edici seviyedeyse bu durumda geniş bir tencere içerisine su doldurulmalı ve tencerenin içerisine bir yemek kaşığı kadar saf amonyak koyularak karıştırılmalıdır. Tenceredeki amonyaklı su gece boyunca yağlı boya kokusu olan yerde bekletilmelidir. Eğer koku tamamen çıkmamışsa bu işlem tekrar uygulanmalıdır. Bu uygulamada ortamdaki havalandırma, hava akımı olmayacak şekilde yapılmalıdır.
  • Yağlı boya kokusunu gideren diğer bir madde de kuru soğandır. Bunun için 2-3 adet orta veya büyük boy kuru soğan, ortalarından kesilerek amonyak uygulamasında olduğu gibi geniş bir tencereye doldurulan suya koyulur ve bu tencere gece boyunca boya kokusu olan yerde bekletilir. Bu işlme esnasında da ortamda cereyan olmamasına dikkat edilmeli ve koku tamamen çıkana kadar işlem tekrarlanmalıdır.
  • Bazı reçel türlerinin yapımında da faydalanılan kireç kaymağı, yağlı boya kokusunun giderilmesinde de etkilidir. Sistematik adı kalsiyum hipoklorit olan bu madde piyasadan hazır olarak alınabileceği gibi evde sönmemiş kireç ve su kullanılarak da hazırlanabilir. Evde kireç kaymağı hazırlamak için 1 ölçek sönmemiş kireç, 4-5 ölçek suyun içerisine koyulur ve iyice karıştırılır.
  • Daha sonra bu karışım dinlenmeye bırakılır. En az 6-7 saat dinlendirilen karışımın dibindeki çökelti haricinde, üstte kalan berrak su kireç kaymağı olarak adlandırılır. Kireç kaymağı dikkat bir şekilde, dipteki çökeltinin karışmamasına dikkat edilerek alınır ve geniş bir kaba koyularak yağlı boya kokusu olan yerde gece boyunca bekletilir. Ancak bu uygulamada kapı ve pencerelerin kapalı olması gerekir. Uygulama boya kokusu tamamen yol olana kadar devam ettirilmeli ve ardından ev iyi bir şekilde havalandırılmalıdır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.