Yanan Çaydanlık Nasıl Temizlenir?


Keyifli anların en iyi eşlikçisi kuşkusuz çaydır. Günün her vaktinde tüketilen çayın demlenmesi içinse demlikler kullanılır. Ancak zaman zaman çay demlenirken kazalar da yaşanır. Ocakta bırakılan çaydanlık içerisindeki suyun bitmesiyle ısıyı verecek bir madde bulamadığından daha hızlı ısınır ve kararmaya başlar. Çaydanlığın yanması olarak adlandırılan bu durumda ısıdan etkilenen yalıtımlı tutma bölümleri kötü bir kokunun ortaya çıkmasına sebep olur.

Yanan çaydanlıklar tekrar kullanılabilirler. Ancak yanmış olan çaydanlığın tekrar kullanılabilmesi için ilk müdahalede dikkatli olunmalıdır. Genellikle panik halinde, yanmış çaydanlığa soğuk su dökülmesi ısı etkisiyle oldukça genleşmiş olan çaydanlıkta ani bir büzülmeye sebep olur. Bu durumda da çaydanlıkta çatlama ve çaydanlık tabanının ayrılması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple yanmış olan çaydanlığa yapılacak ilk müdahale, çaydanlığın kendi kendine soğumaya bırakılmasıdır.

Yanmış çaydanlığın tekrar kullanılabilmesi için bir diğer yapılması gerekense çaydanlıkta yanmadan kaynaklanan kararmanın giderilmesidir. Bunun içinse çeşitli yöntemlere başvurulabilir.

Yanmış Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Çaydanlık
Çaydanlık
  • Yanmış çaydanlığın temizlenmesi için ilk başvurulacak maddeler sirke ve karbonattır. Yanmadan dolayı çaydanlığın iç kısmında meydana gelen kararma için sirke ve karbonat çaydanlığın içine eklenmelidir. Çaydanlığın dış kısmındaki kararmanın giderilmesi içinse çaydanlık yeterli genişlikteki bir tencereye oturtulur ve sirke ve karbonat tencereye koyulur. 1 çay bardağı sirke için 1 tatlı kaşığı kadar karbonat kullanılmalıdır. Son olarak da sirke-karbonat karışımı bir süre kaynatılmalı ve temizlenen çaydanlık soğuduktan sonra su ile durulanarak kurulanmalıdır. İsteğe göre sirke çaydanlığa bir gece önceden koyularak temizliğin daha kolay olması sağlanabilir.
  • Çaydanlığın iç kısmındaki kararmanın giderilmesi için limon tuzu da kullanılabilir. Bunun için çaydanlığa bir yemek kaşığı kadar limon tuzu koyulmalı ve çaydanlık su ile doldurulmalıdır. Son olarak çaydanlık içindeki su 15 dakika kadar kaynatılmalı ve suyla iyice durulanmalıdır.
  • Amonyak içeren krem temizleyiciler de yanmış çaydanlıkların temizliğinde kullanılabilir. Bunun için krem temizleyici bulaşık süngerinin yumuşak kısmına uygulanmalı ve deterjanlı sünger ile çaydanlık temizlenmelidir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.