Yaratıcılık Nasıl Geliştirilir?


İnsanların kendisini anlatmada en iyi yolu bulmasına yaratıcılık denilir. Herkesin gördüğünden farklı noktaları görebilmek ve bunu daha önce kimsenin düşünmediği bir şekilde düşünmek ve göstermek yaratıcılığın en önemli özelliğidir. Sanat, edebiyat, reklamcılık, teknoloji, spor ve mutfak gibi alanlar başta olmak üzere birçok bölümde yaratıcılık sergilenebilir.

Yaratıcı olmak için uygulanması gereken yöntemlerin olabildiğince erken yaşta öğretilmesi çok önemlidir. Bu sayede beynin işleme va çalışma süreci geliştirilmiş olur. Yaratıcı düşünme bir kabiliyet işi olarak da tanımlanabilir. Ancak bu kabiliyeti geliştirmek için bazı teknikleri bilmek ve uygulamak gerekir.

Uzmanlık Alanı Belirlemek

Bir konuda yaratıcı olabilmek için ilk olarak o konu hakkında bilgi sahibi olmak ve konuya hakim olmak gerekir. Daha önce hiç ilgilenilmemiş veya bilgi sahibi olunmayan bir konuda yaratıcı fikiler üretmek çok zordur. Uzmanlık alanı belirlemek ve bu alanda çalışmaları geliştirmek yaratıcı olmada önemli bir unsurdur. Bu alanın belirlenmesi ile birlikte konu ile ilgili bilgi dağarcığının geliştirilmesi ve bakış açısının öğrenilmesi gerekir.

Araştırma ve Gözlem Yapmak

Çoğu kişinin ilham olarak belirlediği düşünceler esasında bir araştırma ve gözlem ürünüdür. Bir alan hakkında daha önce yapılmış olan çalışmaların incelenmesi, doğa ve insanların gözlemlenmesi yeni fikirlerin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Not Almak 

Akla gelen bir fikrin unutulmaması için o düşünceyi anında not almak çok önemlidir. Bu nedenle her zaman bir not defteri taşımak gerekir. Yaratıcı fikiler, çoğu zaman beklenmedik anlarda gelir.

Sevilen İşlerle İlgilenmek

Yaratıcılık, aynı zamanda bir ilgi meselesidir. Kişilerin yaratıcı olduğu konuların çoğu hobileri ve sevdiği alanlardır. Bunun için de dans etmek, film izlemek, spor yapmak, konsere veya sinemaya gitmek yaratıcı fikirlerin gelişmesini sağlayan hobi ve aktivitelerdir.

İnsanların Düşüncelerine Önem Verme

Yaratıcı olmak için eleştiriye açık olma ve insanların fikirlerine saygı göstermek gerekir. Bu sayede bulunulan sosyal çevre hakkında bilgi sahibi olunabilir. Ayrıca bir insandan duyulan bir sözcük veya farklı bir düşünce yeni bir fikir hakkında ipucu verebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.