Yeni Doğan Sarılığı Nedir?


Yeni doğan sarılığı, vücutta sarılık yapan maddenin kanda yavaş yavaş yükselmesiyle oluşuyor. Sarılık genelde bebeğin 2. 3. gününde başlar. Sarılık yapan maddeyi bebek karaciğeri ile atamadığı içi sarılık maddesi bebekte yükselir ve aile tarafından gözle görülür seviyeye gelir.

Yeni doğanların bütün sistemleri doğumdan sonra gelişmeye devam ettiği gibi kan beyin bariyeri denilen sistemde gelişmeye devam ediyor. Kan beyin bariyeri, kandaki zararlı maddeleri beyinden mümkün olduğunca uzak tutmak üzerine çalışır. Kan beyin bariyeri yeterli işlemi göremediği zaman bazı beyin dokusuna yerleşebilir bu da uzun vadede istenmeyen sorunlara neden olabiliyor. Bilorobin kanda çok yüksek seviyelere ulaşırsa beyine geçerek bebekte bir takım hasarlara neden olabilir. Bu hasarlanma olmadan önce bebeğin hemen tedavi edilmesi gerekir. Tedavide daha çok fototerapi denilen, florasan ışıklara benzeyen lambalar ile bebeğin cildindeki bilorobilinin uzaklaştırılması sağlanır.

Bazı bebekler yeni doğan sarılığı için riskli bebeklerdir. Zamanından önce doğan bebekler, Anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığının olduğu bebekler, diyabetik anne bebekler ve kalp hastalığı gibi hastalıkları olan bebekler risk grubunda sayılabilir

Hangi bebekler sarılıkta dikkat edilmelidir?

  • Erken doğan
  • Doğum esnasında kafa derisi altında kanama meydana gelmiş olanlar,
  • 24 saatte sarılığı tespit edilenler,
  • Emme sorunu olup buna bağlı olarak iyi beslenemeyen bebekler,
  • Sarılığı iki haftadan uzun süren bebekler,
  • Büyük kardeşlerinin bebeklik dönemlerinde ışık tedavisi gerektirecek kadar sarılık tespit edilmiş olanlar.

Bu dönemde bebeğin iyi beslenmesi çok önemlidir

Yeni doğan sarılığı hafta sonunda pik yapmaktadır. Geçici bir süreçtir ve karaciğerdeki enzim aktivitesi arttığında bebek iyi beslendiğinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Çok küçük bir kısmı tedaviye ihtiyaç duymaktadır. Yeni doğan sarılığın iyi beslenmesin iyi beslenme oldukça önemlidir çünkü bebekler ne kadar çok çiş ve kaka yaparsa sarılığa neden olan nedenler vücuttan uzaklaştırılabilir.

Anne sütünün kesilmesine gerek yoktur. Çok yüksek değerlere ulaşmadığı müddetçe bebekte zararlı bir etkiye neden olmaz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.