Yerden Isıtmanın Avantajları Nelerdir?


Isıtma sistemleri yerden yapılması planan binalarda üç ayrı türde dizayn edilebilir. Bunlar; sulu yerden ısıtma sistemi, elektrikli ve kablolu yerden ısıtma ve karbon folyo ile döşemeden ısıtma şeklindedir. Bu ısıtma türleri, ofisler, evler ve oteller için uygundur.

Yerden ısıtma sistemleri, genel olarak radyatörlü ve sobalı ısıtma sistemlerine göre daha maliyetlidir. Ancak avantajları da daha fazladır. Yerden ısıtma sistemlerinin bina içerisinde sağladığı avantajlar şunlardır:

Daha Az Enerji Harcama

Yerden ısıtma sistemleri düşük sıcaklıklardaki ısı kaynaklarını kullanarak çalışır. Borulu sistem kullanılarak yapılan ısıtma sistemlerinde 45-35 derece arasında bir ısınma sağlanır ve sistem buna göre düzenlenir. Bu sıcaklık da kombili veya sobalı sistemlere göre daha iyidir ve daha fazla ısınma sağlar.

Alternatf Enerji Kullanımı Sağlama

Yerden ısıtma sistemleri, bina inşalarında önemli bir alternatif olarak kullanılabilir. Güneş enerjisi destekli olarak da kullanılabilen bu sistem ısı pompası kullanılması durumunda enerjiyi depolar ve tasarruf sağlar. Bunun yanında yerden ısıtma sistemleri iyi bir dizayn sistemi ile yazın soğutma amaçlı da kullanılabilir. Bu sistem içerisinde ilk olarak ayak ve taban bölgeleri ısınır. Ayak bölgesinin ısınması sayesinde konfor daha fazla hissedilir. Bu sayede ısınma daha kolay sağlanır ve enerji harcaması düşürülür.

Isınan Havayı Yayması

Yerden ısıtma sistemleri bir oda içerisinde havayı daha hızlı ısıtır. Isınan havanın yükselmesi sonucunda oda içerisinde kuru hava oluşmaz. Bu da daha rahat bir şekilde nefes alınmasını sağlar. Ayrıca havayı nemli tuttuğu için gribal enfeksiyonların ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarının ortaya çıkmasını engeller.

Tüm Yeri Isıtıcı Görevi Görmez

Yerden ısıtma sistemlerinde zeminin her bölgesi ısıtıcı görevi görür. Oysa radyatörlerde ısı sadece bir noktadan yayılır. Hava sirkülasyonu yerden ısıtma ile daha az sağlandığı için ısının kaybolmasının önüne geçilir.

Yerden ısıtma sistemleri, küçük konut ofislerinde, butik otellerde ve apart evlerde çok fazla tercih edilir. Parke veya duvardan duvara halı altına da uygulanabilir. Bunun yanı sıra direkt olarak elektrikle çalışır. Zeminin kontrolü termostat ile sağlandığı için enerji kaybı yaşanmaz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.