Yeşil Nerede Kullanılır?


Doğayı en iyi yansıtan ve doğanın uyanış rengi olan yeşil dinlendirici, rahatlatıcı, keyif veren bir etkiye sahiptir. Bu amaçla trafik ışıklarında, ameliyathanelerde sıklıkla tercih edilen bir renktir. Zamanın başlangıcından bu yana yeşilin taşıdığı diğer bir anlamsa büyüme, yeniden doğuş ve doğurganlıktır. Yeşilin bu anlamını en iyi taşıyan sembollerden biri pagan kültlerine ait “yeşil adam” doğurganlığın simgesidir. Ayrıca İslam dininde de kutsal renkler arasında yer alan yeşilin kültürlere göre farklı anlamları bulunur. Yeşil Çin’de aldatmayı, İsrail’de kötü haberi, İspanya’da cinselliğe dayalı şakaları sembolize eder. Yeşil kimi Batı kültürlerinde ise kötü şans getirdiğine inanılan bir renktir.

Dekorasyonda yeşil, daha çok sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle çoğunlukla bekleme salonlarında yeşilin varlığı söz konusudur. Yeşil ayrıca bulunduğu ortamlarda stresi alan ve rahatlamayı sağlayan bir renktir. Bu özelliği ile de çalışma odalarında kullanılacak yeşil renk, iş ortamının stresini azaltıcı özelliktedir. Yapılan çalışmalara göre yeşil rengin bulunduğu mekanlarda strese dayalı fiziksel sorunlara daha az rastlanıldığı gözlemlenmiştir. Özellikle yeşilin dekorasyonda doğanın bir parçası olarak yer bulduğu çiçekler ile varlığının söz konusu olması sakinleştirici ve huzur verici duyguyu daha da kuvvetli hissettirir. Yeşilin bir diğer etkisi ise konsantrasyonu artırmasıdır. Bu bakımında okumanın rengi olarak nitelendirilebilecek yeşil, ayrıca bulunduğu ortamlara canlılık katan renklerdendir.

Yeşilin kıyafetlerde kullanımında ise karşısındaki kişiye verdiği etki, güven duygusudur. Yeşil giyinmiş bir kişinin karşısındaki kişide yarattığı diğer izlenimler, yardımseverlik, kibarlık, sempatikliktir. İyimserliğin ve enerjinin bir rengi olarak yeşil, karşısında bulunan insana ayrıca merhametli bir kişi izlenimi bırakır.

Yeşil dekorasyonda ve modada kolaylıkla diğer renklerle uyum sağlayabilecek nitelikte bir renktir. Dekorasyonda tüm tonlarıyla baskın ve ikincil renk olarak rahatlıkla kullanılabilirken, modada yeşil özellikle enerji verici bir etkisi olduğu canlı renklerle de kullanılabilir. Bunun yanında yeşil renk, özel günler içinde gece kıyafeti olarak tercih edilebilecek renkler arasında yer alır. Takılarda kullanılan yeşil taşlar ise, tamamlayıcı aksesuarlar olarak sıklıkla karşılaşılan objeler arasındadır. Yeşil ile en çok renkler arasında siyah, beyaz kombinelerin yanında sarı, kırmızı, mavi gibi canlı renklerde yer alır.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.