Yeşil papağanlar


Papağanlar insanlar tarafından evlerde beslenen kuşlar olarak tanınsalar da genellikle dünyanın tropik bölgelerinde, doğal ortamlarda yaşayan kuşlardır. İlginç olan şu ki dünyanın birçok yerinde evlerde beslenen papağanlar kafeslerinden kaçtıklarında doğada yaşamayı ve üremeyi başarıyor.

Ülkemizde de iki farklı papağan türü doğada yaşayabiliyor:

İskender papağanı ve yeşil papağan.

Yeşil papağanlara günümüzde başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler olmak üzere pek çok yerde rastlanıyor. İskender papağanlarıysa çoğunlukla İstanbul’da görülüyor ve sayıları daha az. 1997 yılında İstanbul’da havaalanında bekletilen çok sayıda yeşil papağanın kafeslerinden kaçması, bu kuşların bir anda İstanbul’un birçok yerine yayılmasına neden olmuş. Günümüzde İstanbul’un hemen her yerinde yeşil papağanlara rastlanıyor.

Yeşil papağanlar yeşil vücutları, kırmızı gagaları ve uzun kuyruklarıyla kolayca tanınır. Adlarından da anlaşılacağı üzere yeşil papağanların vücutları neredeyse tamamen yeşil tüylerle kaplıdır. Kırmızı gagaları ve uzun kuyruklarıyla kolayca tanınırlar. Erkeklerin dişilerden farklı olarak gıdılarında siyah bir bölgeleri ve boyunlarının etrafını dolanan siyah ve pembe renklerden oluşan halkaları bulunur. Yeşil papağanların yaşları büyüdükçe kuyruk uzunlukları da artar.

Yeşil papağanlara çoğunlukla korularda, bahçelerde ve parklarda rastlayabilirsiniz. Temel gıdaları meyve, fıstık, tohum ve tahıllardır. Büyük gruplar oluşturabilirler. Sesleri çok güçlüdür ve kalabalık gruplar çok gürültülü olabilir. Yeşil papağanlar genellikle sabah ve akşam saatlerinde beslenir.

Ülkemizde yeşil papağanların sayılarının son yıllarda arttığı düşünülse de bu konuda yapılmış yeterli araştırma yok. Ayrıca yeşil papağanların sincap ya da sığırcık gibi yerel türlerin yaşam alanlarını işgal edip etmediği de bilinmiyor. Gazi Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden iki kuşbilimci akademisyen bu konuda bir çalışma başlatmış durumda. 2016 Papağan Sayımları olarak adlandırılan çalışmaya isteyen herkes katılabiliyor. Çalışmanın amacı ülkemizdeki papağanların sayısını ve yaşam alanlarını belirlemek.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.