Yılanların Öcü Romanının Özeti


Yılanların öcü romanının özeti

Yılanların öcü romanı karakterleri Irazca Kara Bayram (Irazca’nın oğlu) Haçça (Irazca’nın gelini) Deli Haceli Fatma (Haceli’nin karısı) Muhtar Kaymakam Ahmet ve Şerife (Irazca’nın torunları) Yılanların öcü romanının kısa özeti Irazca Karataş köyünde oğlu Kara Bayram, gelini Haçça ve torunları Ahmet ile Şerife ile yaşamaktadır.

Deli Haceli ile karısı Fatma evleri çok nemli diye Irazca’nın evinin önüne yeni bir ev yaparlar. Bu esnada köye kaymakamın geleceği haberi alınır. Bundan dolayı çeşittli hazırlıklar yapılmaya başlar. Deli Haceli Kara bayramın kuzusunu çalmak için bir plan yapar. Köyün muhtarı da ona destek olur, Kara Bayram’ın hem kuzusunu çaralar hem de üstüne falakaya yatırıp döverler. Bunu gören Irazca öfkelenir ve intikam almaya karar verir.

Deli haceli’nin yeni yapmaya başladığı evin temellerini doldurur. Oğlu da kerpiçleri kırıp parçalar. Sabah bunu gören Deli Haceli çok sinirlenir ve Haçça’ya taş atar. O sırada hamile olan kadın düşük yapar. Irazca bunun üzerine gidip kaymakamın yolunu bekler.

Kaymakamı köye ulaşmadan karşılayıp ona olanları anlatır ve hakkının verilmesi için yardımcı olmasını ister. Kaymakam onu haklı bulur ve köye ulaştığında muhtardan Irazca’nın hakkın ı vermesini talep eder. Muhtar korkup hemen Deli Haceli’ye olan desteğini keser. Kara bayram’la diyaloga giren muhtar olayı çözmeye çalışır. Ancak Kara Bayram ikna olmaz ve gidip dava açacağını söyler. Bu sırada Kara Bayram ve Fatma arasında ilişki vardır ve Haceli’nin bundan haberi yok… Yılanların öcü 1962 yılında sinemaya uyarlanmıştır. 2014 yılında romanın uyarlaması olarak Koliba film yapımcılığında aynı adlı dizinin çekileceği bilgisi basına yansımıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.