Yukio Mişima Kimdir?


1925 yılında Tokyo’da doğan Yukio Mişima‘nın asıl adı Hiraoka Kimitake‘dir. “Kimitake” savaşçı prens anlamına geliyordu.

Yukio

Çocukluğu

Yalnız Yukio savaştan uzak hastalıklar ile boğuşan zayıf bir çocuktu. Yukio’yu aristokrat büyükannesi Natsu’nın yanında geçirdi. Büyükannesi şiddete eğilimli ve geleneklerine çok sıkı bağlı bir kişiydi. Mişima’nın çocukluğunun ilk dönemi onu yakın çevresinden uzak büyüten büyükannesi Natsu’nun gölgesi altında geçmiştir. Büyükannesi Mişima’nın diğer erkek çocuklarıyla oynamasına müsaade etmiyor, sadece kız kuzenleri ve bebekleriyle oynamasını istiyordu.

Öğrenimi hayatı

Aristokratların ve seçkin zenginlerin okuduğu bir liseye kayıt ettirildi. Oysa ailesi ne zengindi ne de aristokrattı. Yukio Mişima, daha 12 yaşındayken ilk hikayelerini kaleme almaya başladı. Başta Wilde ve Rilke gibi dünya edebiyatının önemli isimlerinide bu yaşlarda okumaya başladı.

İkinci dünya savaşında tüberküloz tanısı konulduğu için cepheye gitmedi. Savaş bitince ise Tokyo Üniversitesinde hukuk okudu. Mezun olduktan sonra memur oldu fakat bir yıl sonra memurluktan istifa etti. İstifa ettikten sonra tüm vaktini yazma işine verdi ve 1948 yılında otobiyografi özelliği olan “Bir maskenin itirafları” kitabını yayımladı.

Yazarlığı

Yukio

Üretken ve disiplinli bir yazar olan Mişima, çok sayıda romanın, popüler dizi romanları, öykü kitaplarının, denemelerin ve edebiyat eleştirinin yanı sıra kabuki tiyatrosu ve geleneksel oyunları için çağdaş metinler kaleme aldı.

Vefatı

Japon edebiyatının önemli kalemlerinden Yukio Mişima Eşcinseldi. 1970 yılında ünün ve prestijinin doruğundayken Henry Miller ve Marguerite Yourcenar gibi yazarların kitaplarına konu olacak bir intiharla yaşama son verdi. Aykırı yaşamı tepkilere neden oluyordu. 44 yaşında Hara – Kiri yaparak intihar etti.

Kitapları:

1. Altı Çağdaş No Oyunu

2. Bahar Karları (Bereket Denizi 1)

3. Bir Maskenin İtirafları

4. Dalgaların Sesi

5. Denizi Yitiren Denizci

6. Kaçak Atlar (Bereket Denizi 2)

7. Meleğin Çürüyüşü

8. Şafak Tapınağı (Bereket Denizi 3)

9. Yaz Ortasında Ölüm


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.