Yurtdışında evlenmek için gerekli işlemler nelerdir?


Yurtdışında evlenmek istiyorsanız öncelikle bulunduğunuz ülkedeki yetkili makamlara başvurarak gerekli belgelerin nelerin olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü bu belgeler ülkeden ülkeye değişmektedir. Bulunduğunuz şehrin belediye merkezine de başvurabilirsiniz.evlenmek

Resmi Hazırlıklar

İhtiyacınız Olan Belgeler

-Evlendirme Ehliyet Belgesi (Nüfus Müdürlüğünden)

-Nüfus Kayıt Örneği (Nüfus Müdürlüğünden)

-Uluslararası Doğum Kayıt Örneği (Nüfus Müdürlüğünden)

-İkametgah ( Muhtarlıktan, Noter Tasdikli)

-Nüfus Cüzdanı, Pasaport Fotokopileri ve Asılları.

-4  adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf.

-Ve tabii ki olmazsa olmaz harç ücreti. Bu ücret gideceğiniz ülkeden ülkeye değişiyor. Bu ücret sizden nikah cüzdanı için tahsil ediliyor.

(Evlendirme Ehliyet Belgesi, Nüfus Kayıt Örneği ve Uluslararası Doğum Kayıt Örneğini Türkiye’den apostil’li götürmelisiniz. Nüfus Müdürlüğünden bu şekilde temin etmelisiniz, aksi takdirde aynı işlemleri evleneceğiniz ülkenin Türkiye Konsolosluğu’nda tekrarlamanız gerekir. Bu da Türkiye’dekinden çok daha uzun sürer.)

Bulunulan ülke dış temsilciliklerimizde nikah kıyılmasına izin verilmesi halinde dış temsilciliklerimiz vasıtasıyla nikah kıyılır. Çiftlerden her ikisinin de Türk olması halinde dış temsilciliklerimizde nikah kıyılabilir.

Çiftlerden birinin Türk olmaması halinde ise dış temsilciliklerimizde nikah kıyılamaz. Dış temsilciliklerimizde nikah kıyılması için başvuruda bulunduğunda ve gerekli belgeler toparlandığında, veritabanı üzerinden İçişleri Bakanlığının nüfus kütük verilerine ulaşılabildiğinden dolayı gerekli belgeler toparlanır ve bir randevu belirlenir, bu randevuda hazır bulunarak şahitler huzurunda evlilik aktini gerçekleştirebilirler. Evlilik aktinden sonra çiftlere uluslarası aile cüzdanı verilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.