Zeki Saraçoğlu kimdir?


1938 yılında Siirt’te doğan Zeki Saraçoğlu, çeşitli gazetelerde çalıştıktan sonra 1972 yılında Hergün Gazetesi’ni satın aldı. Gazeteyi milliyetçi çizgide yeniden çıkarmaya başlayan Saraçoğlu, 1974 yılında ise Ortadoğu Gazetesi’ni çıkarmaya başladı. Saraçoğlu, evli ve bir çocuk babasıydı. Saraçoğlu, 21 ağustos 2006 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Türkeş ile dostluğu

Çeşitli gazetelerde çalıştıktan sonra medya patronluğuna Hergün gazetesiyle başlayan Saraçoğlu, vatani görevini yapmak için askere gitti.

Askerliğini yedeksubay olarak yaptığı sırada rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’le tanışır. Başbuğ ile Saraçoğlu’nun doslukları ilerler.

Zeki Saraçoğlu’nun terhis olmasına yakın bir zamanda rahmetli Türkeş, Türkiye’de milliyetçi bir yayın kuruluşuna ihtiyaç duyulduğu konusunda fikir ileri sürer.

Ortadoğu gazetesi ve Saraçoğlu

Türkeş’in fikri, Zeki Saraçoğlu’nun da aklına yatar ve 1972 yılında Ortadoğu gazetesini kurar. Saraçoğlu, büyük zorluklar ve imkansızlıklara rağmen Ortadoğu gazetesini yayın hayatına geçirdi.

35 yıllık yayın hayatında milliyetçi çizgiden hiç sapmadan yayın hayatını sürdüren gazete onun için her şeydi.

Çünkü gazeteyi çocuğu gibi büyüttü ve bugünlere getirdi. Türkeş’le beraber başlayan dostlukları siyasete de yansıdı.

Siyasetin hem dışında hem içinde

Merhum Başbuğ Türkeş’le beraber Milliyetçi Hareket Partisi’ne verdiği desteği hayatının son günlerine kadar sürdürdü.

Her zaman siyesetin içinde olan ancak hiç bir zaman siyasete girmeyi düşünmeyen Saraçoğlu, ömrünü Türk dünyasına ve Türk milliyetçiliğine hizmete adamış bir bir kişi olarak hep anılacak.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.