Zencefilin Faydaları Nelerdir?


Zencefilin faydaları, zencefil, kakule, havlıcan ile aynı aileye aittir. Arap, Hint ve Asya mutfağında zencefile sıkça yer verilmektedir. Aynı zamanda Çin tıbbında da zencefil popüler bir bitkidir. Birçok sağlık orununa karşı şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Sindirim problemlerinden, mide problemlerine, hazımsızlık gibi daha pek çok sağlık sorununa karşı faydalı bir bitkidir. Ayrıca cilt bakımı için üretilen bakım kremlerinde, kokulu sabunlarda ve pek çok içeceğin içinde zencefil kullanılmaktadır. Zencefil, yağ, sıvı, toz, kurutulmuş ya da taze versiyonları ile kullanılabilmektedir.

Zencefilin Faydaları

Mide Bulantısı: Özellikle gebelik döneminde oluşan sabah bulantıları için zencefil sıkça kullanılmaktadır. Zencefil üzerinde yapılan araştırmalara göre zencefilin mide bulantısını önleyici etkisi vardır. Hamilelik döneminde şiddetli mide bulantısı ve kusmaya karşı zencefilden yardım alınabilir. Fakat bu dönemde zencefil taze ya da kurutulmuş olarak kullanılmalıdır. Kapsül ya da tablet şeklindeki zencefil ağır gelebilir.

İltihap Önleyici: Zencefilin içeriğinde bulunan gingerol adlı maddenin iltihap önleyici bir etkisi vardır. Bu etkisi sayesinde özellikle romatoid artrit ve osteoartrit gibi ciddi ve şiddetli ağrılara yol açabilecek hastalıkların tedavi sürecinde tedaviye destek amacı ile kullanılabilir. Bu rahatsızlıkların yanı sıra ilerleyen yaşla beraber ortaya çıkan eklem ağrıları, diz ağrılarını kontrol altına almak için de kullanılabilir.

Yumurtalık Kanseri: Yapılan bir araştırmaya göre, zencefilin içeriğinde barındırdığı gingerol adlı madde kanser oluşmuş yumurtalık hücrelerinin sayısını azaltıcı etki yaratmaktadır.

Kolon Kanseri: Düzenli olarak zencefil tüketmek ya da takviyesini kullanmak başta kolon olmak üzere bazı kanser türlerinin oluşma riskini azaltmaktadır.

Hareket Hastalığı: Araç tutması olarak da bilinen hareket hastalığına karşı zencefil kullanılabilecek şifalı bitkilerdendir.

Bağışıklık Sistemi: Zencefil tüketimi vücut ısısını yükseltici bir etki yaratmaktadır. Özellikle grip gibi soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklarda zencefil tüketerek hastalığın vücuttan daha çabuk atılması sağlanabilir. Özellikle soğuk havalarda daha çok ortaya çıkan hastalıklara karşı zencefil çayı içmek bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudu hastalıklara karşı koruyacaktır.

Öksürük: Kronik ya da inatçı öksürük için 1 fincan suya yarım çay kaşığı kadar toz zencefil eklenir. Üzerine bir tutam tarçın ve 2 adet karanfil atılarak karıştırılır. Bu şekilde 5 dakika demlendikten sonra limon suyu ve bal ile tatlandırılarak içilir.

Boğaz Ağrısı: 1 su bardağı kaynamış suyun içine 2 dilim kadar taze zencefil eklenerek 5 dakika demlenir. Daha sonra 1 tane ufak boy çubuk tarçın atılır ve karışım bal ile tatlandırılarak içilir.

Kas Zorlanması: Ani ya da ters yapılan bir hareket sonrası kaslarda yaşanan kısıtlamayı gidermek için bölgeye zencefil ile hazırlanan merhem sürülebilir. Merhemi hazırlamak için ufak bir kasenin içine 2 tatlı kaşığı toz zencefil eklenir. Üzerine krem kıvamı alıncaya kadar azar azar sıcak su eklenerek karıştırılır. Karışım soğumadan ağrılı bölgeye sürülerek 20 dakika kadar bekletilir. Ağrılar yok oluncaya kadar gün içinde 2-3 defa tekrarlanabilir.

Ağız Sağlığı: Zencefil ağızda tükürük salgısını arttırıcı bir etki yaratır. Bu sayede ağız içinde bakteri oluşumunu önler, dolayısı ile diş ve diş eti problemlerine karşı zencefil kullanılabilir.

Karaciğer: Düzenli olarak zencefil çayı içmek karaciğeri toksinlerden temizleyerek karaciğer sağlığını koruyucu bir etki yaratır.

Kilo Kontrolü: Zencefil özellikle bel bölgesinde yağlanmaya yol açan kortizol hormonunu düzenleyici bir etki yaratır.

   

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.