Zeplin nedir?


Zeplin, eskilerde kullanılan daha sık kullanılan ve bir hava aracı olup,  itme kuvvetinin sayesinde ilerlemesini sağlayan ve havada yönelmesini sağlayan, puro biçiminde, altında yolcu kabini olan güdümlü balonların genel adına denir. Omurgalı güdümlü en iyi yapımcısı olan Kont Ferdinand vonZeppelin adlı Almanyalı güdümlü balonların isim mimarıdır. İlk olarak hidrojen ile dolu olmasına karlın 1937′de Hindenburg faciası ile içine hidrojen yerine helyum konulmuştur.

Zeplin uçuşu havacılık alanında en önemli yere sahiptir. Zeplinin öncülüğü sayesinde havacılık gelişmiş ve şimdi ki teknoloji ye kadar gelmiştir. Başarılı olan ilk Zeplin uçuşu, Fransız Mühendis Henri Giffard tarafından ve 24 Kasın 1852 yılında gerçekleşmiştir. Mühendis 160 kg ağırlığında ki ve 3 Beygir gücünde ki buhar makinası sayesinde 43 metre uzunluğunda ve 12 metre çapındaki, hidrojenle dolu bir torbanın altına takılarak Paris şehrinden havalanarak 30 km uzaklıkta ki Trappes’e uçarak Zeplin keşif tarihine adını yazdırmıştır.

İlk zeplin 128 metre uzunluğunda ve 11 metre çapında idi. Alemünyumdan yapılmış bir dış iskelete sahipti ve pamuklu bir bez ile iskeleti kapalı idi. İskeletin içinde ise içinde hidrojen gazı bulunduran küçük baloncuklar barındırıldı. 2 Temmuz 1900’de havalandırılan Zeplin, 400 metre yükseklikten uçarak 6 kilometrelik bir yolu 17 dakika 30 saniyede alarak yolunu tamamlamıştır.

Bu ilk Zeplin’in başarısı diğer Zeplinlerin üretilmesine sebebiyet verdi. Zeplinler Alman Savaş Bakanlığının desteklemesi üzerine Askeri alanda kullanıldı ve Paris, Londra Zeplinler ile 1.Dünya Savaşında bombalandı.

1927 yılının son aylarında, sonbaharda L-59 adı verilen bir zeplin havada tam 96 saat kalarak 7.000 km yol aldı. 1928′de Dr. Eckener tarafından kumanda edilen Graf Zeplin Atlas Okyanusu’nu aşarak bir ilki başardı. Graf Zeplin ve yerine geçen Hindenburg, uzun yıllar yük ve yolcu taşımacılığı için kullanıldı. Zeplinler, II. Dünya Savaşından önce 52.000 kişiyi Atlas Okyanusu’nun iki kıyısı arasında taşıdıktan sonra, yeni yolcu uçaklarının geliştirilmesi ve kaza ve kayıp olaylarının çoğalması nedeniyle 1950’lere gelmeden üretimden kaldırılmıştır. Günümüzde sadece ABD’de reklam amaçlı olarak kısıtlı sayıda üretimi yapılmaktadır.

Bugün Dünya da en yaygın Zeplin kullanım amacı sadece reklamdır. Birçok ülke de alternatif reklam aracı olarak kullanılır.

Türkiye ise ilk Zeplin 1929 yılında Graf Zeppelin, yani D- LZ 127 Türkiye üzerinden geçerek Orta Doğu’ya gitmesi ile başlamıştır. 1998 yılında ise Türk devi Koç Zeplin kullanmaya başlamıştır. Koç Zeplini Amerikan menşeli imalatçı firma American Blimp Corporation’dan almıştır. Modeli A-150 modeli, 50 m uzunluğunda ve Ekim 1998`de Koç`a teslim edildi.

Zeplin Reklâmların daha yaygın kullanılmamasının tek sebebi ise yüksek yatırım maliyeti ve aylık fazla giderleridir. Zeplinler hangar gerektirir. Helyum ise pahalı bir gaz olduğu bilinir. Ayrıca büyük Zeplinler için 12-13 kişilik dev yer ekibi gerekmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.