Zona hastalığı nedir? belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?


Zona, su çiçeği virüsünün yol açtığı ağrılı ve döküntülü bir hastalıktır. Özelliği tek bir sinir deri üzerinden bir hat boyunca yayılmasıdır. Kırmızı döküntüler olması, lekelerin ortaya çıkması takip eden ağrıların meydana çıkması zona hastalığının belirtisidir. Görülen yaş aralığı ise 10 yaş ve üzeridir. Genellikle yetişkinlerde görülen zona hastalığı bulaşıcı olduğu gibi vücudun belli bir bölümünde kendini gösterir.(Göğüs, bel, boyun, bacak, baş, dil vs…)

Zona hastalığı nasıl teşhis edilir?

Zona hastalığının teşhisinde hastanın şikayetleri ve klinik sonuçlar çok önemlidir. Genellikle hasta ağrı şikayeti ile doktora müracaat eder ve ağrının belirli bir tarafta olduğunu söyler ve tutulan bölgenin yarım kemer şeklinde olduğunu ifade eder. O bölgede karıncalanma, kaşıntı ve uyuşuklukta oluşabilir.

Zeminde kırmızı üzerinde su toplamalar şeklinde gurup oluşturmuş bir durum söz konusudur.

Zona hastalığı nasıl tedavi edilir?

Zona hastalığına özgü bir takım tedavi seçenekleri vardır.  Antiviral tedavi denilen haplar ile zona hastalığı bir hafta süre içerisinde tedavi edilmektedir.

Derideki hastalığın tedavisinde B12 vitamininden faydalanılmaktadır. Kaşıntı ön planda ise kaşıntıyı giderici hastalıklar kullanılmaktadır. Su toplama şeklinde ilk olarak belirti verdiğinde ıslak pansumanlar şeklinde o bölgedeki su toplamaları kurutan tedaviler yapılmalı ve o bölgede ki kabukların temizlenmesi için enfeksiyon giderici kremler kullanılmalıdır.

Zona hastalığında tedavi ne kadar sürer?

Hastalıkta kullanılan antiviral tedavi ilaçları bir hafta sürmektedir. Derideki belirtiler iki hafta sürdüğü için pansuman ile krem tedavileri ile ve deri hasarının toparlanması daha uzun sürdüğü için vitaminler ya da ağrı kesiciler daha uzun bir süre kullanılmaktadır.

Zona hastalığı vücutta nerelerde görülür?

Zona hastalığı vücutta bir çok bölgede görülebilir. Yüzde, saçta, kol ve bacaklarda yerleşebilir. Saçlı derili bölgede, yanak ya da çenede, göğüste, karın bölgesinde dağılımda sağ ve sol tarafı tercih eden bir hastalıktır.

Kol ve bacakta yerleştiğinde deri sinirlerine uyan alanda çizgisel şekilde yerleşen bir hastalıktır. Ve tuttuğu bölgede zemini kızartan ve o bölgede deriye su toplatan bir cilt hastalığıdır.

Zona hastalığı en çok kimlerde görülür?

Zona daha çok erişkin yaş hastalığıdır, bunun dışında çocuk hastalarda bile gözükmektedir. Genellikle kanser hastalarında ya da bağışıklık sistemini düşüren kişilerde daha fazla rastlanmaktadır.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.