Zümrüt Yeşili Nasıl Elde Edilir?


Ölümsüzlük, liderlik ve asaleti simgeleyen zümrüt yeşili ilk olarak bakır asetat triarsenitten üretilmiştir. Paris yeşili veya viridyan olarak da bilinir. Yeşilin en çarpıcı tonudur. Zümrüt mücevherleri gibi büyüleyici, can alıcı ve çok çekici bir etkiye sahiptir. Çok eski tarihlerde zümrüt yeşilinin boya pigmentleri zehirli kimyasal maddelerden üretilmiş ve 1900’lerde boyanın bu yolla eldesi bırakılmıştır.

Nasıl Elde Edilir

Zümrüt Yeşili

Literatürde “emerald” olarak geçen ton %60 doygunluk ve %78 parlaklık değerlerine sahiptir. Aynı zamanda doğasının renginden dolayı İrlandaEmerald Isle” olarak bilinir.

  • Zümrüt rengi kırmızı, yeşil ve mavinin sırasıyla 2, 5, 3 oranında karıştırılmasıyla oluşur.
  • “Julep” adıyla bilinen başka bir yeşil tonuna da %93 oranında yakındır.
  • Aynı şekilde camgöbeği ile sarının 8’e 9 oranında karıştırılmasıyla da zümrüt rengi elde edilir.

Kırmızı veya siyah ile birlikte çok keskin ve çekici bir duruş yaratan zümrüt yeşili düğün, balo elbiseleri ve abiye kıyafetler için en cezbedici seçeneklerden biridir. Özellikle eski zaman tablolarında dönemin ressamları tarafından ve saray dekorasyonunda kullanılmıştır. Bulunduğu ortamın havasını fark edilir derecede değiştiren bir renktir. Esmer tenliler tarafından makyajda tercih edilen bir renktir. Gizemli ve büyüleyici bir renk olan zümrüt yeşili aksesuarlarda da sık kullanılan renklerden biridir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.